Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Szwecja: zakazano krycia norek w 2021 r.

Obrazek
Szwedzki Zarząd Rolnictwa podjął decyzję o zakazie krycia samic norki na tamtejszych fermach. Decyzja zapadła po wykryciu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jesienią w kilku stadach. 
Dorota Kolasińska28 stycznia 2021, 10:37
Decyzja Szwedzkiego Zarządu Rolnictwa zapadła w świetle powszechnego rozprzestrzeniania się COVID-19 w społeczeństwie oraz wykrycia zakażenia SARS-CoV-2 w stadach norek jesienią 2020 r. Działanie ma na celu ochronę ludzi i zwierząt podczas trwającej pandemii. 

Decyzja Szwedzkiej Rady ds. Rolnictwa obowiązuje w okresie od 27 stycznia do 31 grudnia 2021 r. W przypadku przemysłu hodowlanego norek oznacza to, że fermy mogą utrzymywać tylko istniejące zwierzęta hodowlane i nie mogą wyprodukować żadnych futer w 2021 r. Produkcję można będzie wznowić dopiero w 2022 r., jeśli pozwoli na to sytuacja pandemiczna. 

Pierwszy przypadek SARS-CoV-2 stwierdzono na fermie norek w Blekinge w październiku 2020 r. Kolejno potwierdzono wirusa w 13 innych stadach. 

W obecnych warunkach z punktu widzenia kontroli zakażeń, powiększanie populacji, na przykład poprzez nowe wykoty, według Szwedzkiego Zarządu Rolnictwa jest niewłaściwe. Zakaz dotyczy również przemieszczania zwierząt oraz zwiększania liczby norek poprzez import. Zwierzęta hodowlane, które są obecnie na fermach mogą pozostać. 

Oprac. dkol na podst. jordbruksverket.se
Fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy