Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Szybka zmiana na stanowisku ministra rolnictwa: kto zastąpi Grzegorza Pudę?

Grzegorz Puda w ministerstwie rolnictwa sprawuję swą funkcję od roku. Jeden z eurodeputowanych PiS potwierdził pogłoski dotyczące szybkiej zmiany na głównym stanowisku resortu rolnictwa. Kto zatem zostanie ministrem rolnictwa? 

Dorota KolasińskaKamila Szałaj15 października 2021, 12:37

Wszystko wskazuje na to, że niebawem, bo być może już w przyszłym tygodniu nastąpią zmiany w resorcie rolnictwa. Wersji było kilka, kto zastąpi Grzegorza Pudę na stanowisku ministra. Z wczorajszej wypowiedzi Bogdana Rzońca, europosła Prawa i Sprawiedliwości, którą można było usłyszeć na antenie Polskiego Radia 24 wynika, że Henryk Kowalczyk przejmie funkcje, które sprawował Puda przez ostatni rok. 

Kowalczyk był ministrem rolnictwa w latach 2006-2007, a w 2018-2019 r. sprawował funkcję ministra środowiska. Według eurodeputowanego Henryk Kowalczyk zna "problemy ludzi wsi". Z ustaleń serwisu w wPolityce.pl wynika, że Henryk Kowalczyk prawdopodobnie zostanie również wicepremierem.

Na razie tajemnicą owiane jest, gdzie z dotychczasowego stanowiska trafi Grzegorz Puda, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że "obejmie ważną funkcję". 


Z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” na początku wrześnie, w którym respondenci oceniali poszczególnych ministrów, Grzegorz Puda wypadł słabo. Pracę ministra Pudy pozytywnie oceniło jedynie 13%, negatywnie 26% badanych, a 38% w ogóle nie zna takiego ministra. Niecały miesiąc temu w Sejmie odbyła się debata na temat odwołania Pudy ze stanowiska, taki wniosek złożyło PSL. Wówczas minister wyszedł obronną ręką, teraz plany się zmieniły. Co było ich przyczyną? 

Można się jedynie domyślać, że jest to spowodowane rosnącą niechęcią rolników do partii Prawo i Sprawiedliwość i podejmowanych w ostatnim czasie decyzji. 

Rolnicy z kolei oceniają pracę Grzegorza Pudy słabo, ponieważ zaznaczają, że nie angażuje się w problemy polskiej wsi, które w ostatnim roku osiągnęły dramatyczny rozmiar. Obecny minister rolnictwa jest ostro krytykowany przez AgroUnię.

- Zobaczył, że rozmowa z AgroUnią, która miała miejsce 4 października, to nie jest jak rozmowa z innymi związkami - jedzenie cukierków, picie kawy i klepanie się po plecach. To rozmowa na konkretnych zasadach, które ustalamy my. Minister okazał się kompletnym nieporozumieniem - powiedział dziś Michał Kołodziejczak. Dodał, że trzecia zmiana ministra rolnictwa w ciągu 3,5 roku bardzo dużo mówi o PiS i o podejściu tej partii do rolników. 

- PiS nie ma pomysłu na polską wieś, ani na to, kto ma być ministrem rolnictwa. Ich ławka rezerwowych na ministrów już się skończyła. Wchodzi ktoś nieprzygotowany z trybun, a będzie musiał rozegrać najważniejszy mecz, bo mecz o produkcję żywności - tak kandydaturę Henryka Kowalczyka na stanowiska szefa resortu rolnictwa ocenił Kołodziejczak.

To nie koniec krytyki. Grzegorza Pudę negatywnie ocenia również Jan Krzysztof Ardanowski. 

- Minister Puda nie jest w stanie zrealizować programu dla polskiej wsi. Ten rok jest zmarnowany, rolnicy negatywnie oceniają ten czas i nie dają się nabrać na jakieś deklaracje - ocenił wczoraj w wywiadzie dla kanału Idź Pod Prąd Ardanowski. Pogodzimy interesy?Kowalczyk był jednym z posłów, którzy zagłosowali przeciwko "Piątce dla zwierząt". Za złamanie dyscypliny klubowej został na miesiąc zawieszony w prawach członka partii.

Z jednej strony, to osoba, która stanęła po stronie rolników w tej trudnej debacie. Wydaje się być dobrym kandydatem na to stanowisko w kontekście planowanych zmian dla nowej WPR i Planu Strategicznego - pogodzenie interesów rolników z ochroną środowiska, wdrożeniem dobrych praktyk związanych ze zrównoważoną produkcją rolną, ale czy będzie to minister dla rolników, który obroni ich interesy, kiedy będą tego najbardziej potrzebować? Niedługo się tego dowiemy. 

W kuluarach mówi się, że to nie jest dobry czas na zmiany na tak ważnym stanowisku. Negocjacje w sprawie Planu Strategicznego trwają, ważą się losy rolników, dalsze finansowanie rolnictwa i rozwój gospodarstw. 

Kamila Szałaj/ Dorota Kolasińska

Fot. archiwum/MRiRWPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)