Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Szykują się poważne zmiany! Nawet 25 lat za przestępstwa środowiskowe

Obrazek

Ministerstwo Klimatu i Środowiska mówi stanowcze „nie” trucicielom! W najbliższych tygodniach ma pojawić się projekt zaostrzający odpowiedzialność karną i wykroczeniową za działania wbrew środowisku.

Dominika Mulak12 stycznia 2021, 13:00

Jak dotąd, za najpoważniejsze przestępstwa środowiskowe, czyli takie, które narażają ludzi na utratę zdrowia lub życia oraz nielegalną działalność transgraniczną grozi maksymalnie 12 lat więzienia. W rzeczywistości jednak takie sprawy najczęściej kończą się na wyrokach w zawieszeniu.

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska chcą skończyć z pobłażaniem dla trucicieli i zapowiadają zaostrzenie kar. To już nie są przelewki! Za najpoważniejsze przestępstwa wbrew środowisku ma grozić nawet 25 lat pozbawienia wolności.  

– W najbliższych tygodniach opublikujemy projekt zaostrzający odpowiedzialność karną i wykroczeniową za działania przeciwko środowisku. Czas skończyć z pokutującym mitem, że to mniej istotna przestępczość, za którą grożą niewysokie kary – mówił dla „Dziennika Gazety Prawnej” Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Zgodnie z założeniami projektu najsurowszą karę mógłby ponieść np. prezes firmy, który osobiście zdecydowałby o zrzucie rakotwórczych nieczystości do lokalnego jeziora, w którym kąpią się ludzie. Albo ktoś, kto nielegalnie zwozi najbardziej niebezpieczne odpady do Polski, by na tym zarobić.


Surowsze kary za śmiecenie

Rządzący chcą również podnieść maksymalną sankcję za śmiecenie. Jest 500 zł a ma być 5000 zł! Rozważany jest też wariant, by osobom w ten sposób zanieczyszczającym środowisko groziła dodatkowa kara – sprzątanie.


Źródło: gazetaprawna.pl
Fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)