Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Szykują się rolnicze protesty w całym kraju

Obrazek

Najwyraźniej pod wpływem ostatnich wydarzeń na Śląsku także rolnicy stwierdzili, że przebrała się miarka i postanowili otwarcie wyrazić swoje niezadowolenie wobec coraz gorszej sytuacji w polskim rolnictwie.

Bartłomiej Czekała20 stycznia 2015, 10:12

Pogotowie strajkowe już w ubiegłym tygodniu ogłosił NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". W zależności od rozwoju sytuacji związkowcy rozważają organizację ogólnopolskich strajków poprzez swoje struktury wojewódzkie.

– 23. stycznia zbiera się Rada Krajowa, która podejmie decyzję odnoście dalszych działań naszego związku wobec trudnej sytuacji w rolnictwie. NIe wykluczamy wspólnych działań z innymi organizacjami rolniczymi w kraju – powiedział naszemu portalowi przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Jerzy Chrościkowski.

Na 25. stycznia swój kongres zwołuje rolniczy OPZZ. Jego przewodniczący Sławomir Izdebski zapowiada, że podczas kongresu zostaną przygotowane plany masowych protestów rolników w całym kraju. W grę wchodzą blokady dróg, torów kolejowych, gmachów ministerstwa rolnictwa i parlamentu. Decyzję o tym, jak protesty będą wyglądały podejmie niedzielny kongres OPZZ. Związek chce domagać się od rządu m. in. rekompensat za blisko dwuletni zakaz uboju rytualnego, który przyniósł rolnikom i branży mięsnej gigantyczne straty.

Od dłuższego czasu protesty organizuje także Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny. W ubiegłym tygodniu jego członkowie zorganizowali pikietę pod Sejmem, gdzie przywieźli w klatce dzika, którego nazwali Donald, tłumacząc, że to doradca ds. rolnictwa premier Ewy Kopacz. Rolnicy, którzy starają się zainteresować rząd dramatyczną sytuacją w swoim sektorze są zbywani. Ani premier Ewa Kopacz, ani żaden z podległych jej ministrów nie zareagowali dotychczas na apele o rozwiązanie problemów polskich rolników. Jeżeli już podejmowali jakieś działania, były one - jak podkreślają rolnicy - niewystarczające i nieefektywne. Rząd - podkreślają - nie uczynił nic w kwestii poprawy sytuacji ekonomicznej rolników"- czytamy na Facebook'owym profilu tej organizacji.

Swoje protesty zapowiedziała także "Samoobrona". M. in. w najbliższy czwartek (22. stycznia) członkowie tego związku organizują protesty pod urzędami wojewódzkimi, m. in. w Poznaniu. Domagają się przede wszystkim tego, by rząd zaczął rozwiązywać problemy, z którymi od wielu miesięcy zmagają się rolnicy i cały sektor rolno-spożywczy.

O skali i przebiegu strajków rolniczych w kraju będziemy informować na bieżąco na naszym portalu. bcz

Fot. ŁuczakPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)