Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Tajlandia: przekształcili wysypisko w miejską farmę, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe

Obrazek

Pandemia koronawirusa sparaliżowała dostawy żywności na całym świecie. Powstanie miejskiej farmy na dawnym wysypisku śmieci w północnej Tajlandii dało nadzieję miejscowej ludności na utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego w kraju w tym trudnym okresie.

Dominika Mulak11 stycznia 2021, 14:18
Farma powstała w Chiang Mai, około 700 km od Bangkoku. Supawut Boonmahathanakorn, architekt społeczny, który pracuje nad rozwiązaniami mieszkaniowymi dla bezdomnych, zwrócił się do władz z planem przekształcenia nieużywanego wysypiska śmieci w miejską farmę, aby wspierać biednych.

– Wcześniej mapowaliśmy nieużywane przestrzenie miasta z pomysłem sadzenia drzew w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Składowisko, które było używane przez 20 lat, było jednym z takich miejsc – powiedział.

– Biedne rodziny wydają ponad połowę swoich zarobków na jedzenie, więc kiedy ich dochody się wyczerpały, starały się wyżywić swoje rodziny. Ta farma była kołem ratunkowym dla wielu z nich – dodał Supawut.

Paraliż w dostawach żywności na całym świecie wywołany pandemią koronawirusa skłoniły mieszkańców miast do uprawy owoców i warzyw na podwórkach i tarasach swoich domów i zmusiły władze do rozważenia rolnictwa miejskiego jako sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego.

W Chiang Mai, po tym, jak władze zatwierdziły plan farmy, apel w mediach społecznościowych zaowocował darowiznami w postaci m .in. sadzonek wielu roślin.

Dzięki wypożyczonym przez miasto koparkom Supawut i jego zespół oczyścili działkę o powierzchni 4800 metrów kwadratowych (0,48 ha) z blisko 5700 ton śmieci.
Teren został wyrównany i oddany do użytku miejscowej społeczności w czerwcu 2020 roku. Obecnie około pół tuzina rodzin uprawia tam bakłażany, kukurydzę, banany, maniok, chili, pomidory, jarmuż i zioła.

– Farmy miejskie nie są w stanie wykarmić całego miasta, ale mogą poprawić bezpieczeństwo żywnościowe i budować większą samowystarczalność – uważa Supawut.

Według badania przeprowadzonego w 2018 r. przez Uniwersytet Stanowy w Arizonie, rolnictwo miejskie może potencjalnie wyprodukować aż 180 milionów ton żywności rocznie.

Źródło: reuters.com
Fot. news.trust.org


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)