Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Top Farms świętuje 20 lat istnienia

Obrazek

Grupa Top Farms obchodzi jubileusz 20 lat istnienia w Polsce. Zaczynała od dzierżawy, dziś jest też znaczącym przetwórcą rolno-spożywczym.

26 listopada 2015, 11:52

Tomasz Zdziebkowski, prezes Grupy Top Farms otworzył w Poznaniu uroczystą konferencję podsumowującą 20 lat istnienia firmy.

– Zaczynaliśmy w 1995 roku od dzierżawy ok. 2 tys. ha. Dziś mamy w dzierżawie ponad 30 tys. ha. Misją naszej grupy jest zachowanie pozycji wiodącego producenta wysokiej jakości żywności oraz surowców i produktów dla przetwórstwa rolno-spożywczego. Chcemy być też liderem w produkcji materiału siewnego zbóż i traw oraz hodowli bydła mlecznego – zaznaczał Zdziebkowski.

Działalność firmy oparta jest na spółkach rolnych, przetwórstwie, grupie nasiennej. Modelem firmy jest praca na gruntach dzierżawionych, bo przedsiębiorstwo – jak zaznaczał Zdziebkowski – nie było nastawione na zakup ziemi.

Bardzo ciekawa jest struktura organizacyjna przedsiębiorstwa. Wydzielone są w nim następujące działy: rośliny kombajnowe, warzywa i owoce, ziemniaki, rośliny paszowe, produkcja zwierzęca. Na to nakłada się matrycowe wykorzystanie działów wspomagających: mechanizacji, finansów i administracji i innych. Każdy z działów ma dużą swobodę w kształtowaniu swojego budżetu. Bardzo istotne – jak podkreślał prezes Top Farms – jest zapewnienie dobrego przepływu informacyjnego pomiędzy jednostkami firmy. Mocno rozwinięty jest kontroling i analiza danych, by pozyskane informacje wykorzystać do procesu zarządzania.

Można zastanawiać się, dlaczego firma z tak dużym potencjałem rolnym dodatkowo weszła w przetwórstwo i detal?

– Z jednej strony ciągle rosną koszty środków do produkcji, a z drugiej konsoliduje się handel. To powoduje, że marża z produkcji rolnej spada. Musimy szukać możliwości poprawy rentowności  poprzez opanowywanie tzw. rynków sąsiednich. Dlatego produkujemy 35 tys. t nasion zbóż i 33 tys. ton nasion traw i 1 tys. t nasion specjalistycznych, 40 tys. ton mrożonych warzyw oraz 500 tys. l soków warzyw i owoców, tudzież 50 mln l mleka od 4000 krów – wyjaśniał Tomasz Zdziebkowski.

Przypomnijmy, że rozwój Top Farms był następujący: 1995 r. nastąpiło założenie firmy. W 1996 r. dzierżawa 2098 ha w miejscowości Siedlisko. Od 1999 r. spółka wzięła dzierżawę w Głubczycach (12092 ha) z ówczesnej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Już w styczniu 2001 r. grupa zakupuje 11368 ha w Wielkopolsce od firmy Agros (miejscowości Gola i Czempiń). W roku 2010 r. przejęty zostaje Jagrol (1500 ha) i Agro-Fundusz Mazury (4000 ha). W 2012 r. pojawia się dzierżawa w Piastach Wielkich na 817 ha. W roku 2013 firma zakupiła akcje Rolimpexu Nasiona SA oraz udziały w Mastfrost sp. z o.o. i ZPOW Ziębice sp. z o.o. W 2014 r. pojawia się dzierżawa terenów Hodowli Zwierząt Zarodowych Prusiewo sp. z o.o. pł


Jeżeli ktoś chciałby przeczytać więcej, jak wygląda gospodarowanie w jednej ze spółek Grupy – Top Farms Głubczyce – zapraszamy do najnowszego wydania „Agroszefa”. W „Agroszefie” także szeroko o zarządzaniu gospodarstwem, rozliczeniach VAT, relacji pracownik-pracodawca i wiele innych.

Nie masz jeszcze prenumeraty? Kliknij tutaj.1 z 2
Tomasz Zdziebkowski, prezes Grupy Top Farms otworzył w Poznaniu uroczystą konferencję podsumowującą 20 lat istnienia firmy.

Tomasz Zdziebkowski, prezes Grupy Top Farms otworzył w Poznaniu uroczystą konferencję podsumowującą 20 lat istnienia firmy.

2 z 2
Na obchodach juileuszu pojawiło się wielu gości z branży rolno-spożywczej.

Na obchodach juileuszu pojawiło się wielu gości z branży rolno-spożywczej.

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)