StoryEditor

TTIP, czyli strachy na lachy?

Szef Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej Jerzy Plewa bezskutecznie przekonywał w Sejmie do Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Ministerstwo rolnictwa oraz większość posłów przekonywało, że zakończenie negocjacji jest ogromnym zagrożeniem dla polskiego i europejskiego rolnictwa.
25.09.2016., 10:09h

Podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji rolnictwa i Unii Europejskiej Jerzy Plewa przyznał, że mimo tego, iż informacje na temat negocjacji TTIP są przekazywane przez Komisję Europejską państwom członkowskim na bieżąco istnieje wiele nieporozumień zwłaszcza dotyczących negocjacji rolnych. Tymczasem kto jak kto, ale Polska liberalizacji handlu rolnego powinna obawiać się najmniej.

– Polskie rolnictwo na rynkach zewnętrznych radzi sobie bardzo dobrze. Od 2004 r. eksport polskiej żywności wzrósł 6-krotnie do 23,6 mld euro. Import jest znacznie niższy. Polska ma dodatnie saldo w handlu zagranicznym wynoszące 7,7 mld euro rocznie. To saldo podobnie jak eksport co roku rośnie. Dzieje się tak mimo rosyjskiego embarga. Ten wzrost eksportu jest bezprecedensowy. Nie ma takiego drugiego przypadku – tłumaczył posłom Jerzy Plewa. 

Szef DG AGRI przypomniał również, że zarówno z USA jak i Kanadą Polska ma dodatnie saldo handlowe. – Warto to przypomnieć, bo eksport tworzy miejsca pracy. Są takie analizy, które pokazują, że 1 mld euro dodatniego salda handlowego to jest dodatkowe 14 tys. miejsc pracy – powiedział dyrektor Plewa.

Przedstawi...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 00:18