Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

U sadowników bez zmian

Obrazek

Ceny skupu jabłek przemysłowych ustabilizowały się na poziomie 20 groszy za kilogram i nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie coś miało się zmienić.  Niestety, to nie koniec złych informacji dla sadowników.

26 września 2016, 11:07

Sadownicy tymczasowo zrezygnowali z akcji wstrzymywania się z dostawami jabłek do zakładów przetwórczych. Ich zdaniem akcja pokazała, że jest stałe zapotrzebowanie na surowiec, a wahania cenowe to tylko gra zakładów i niektórych punktów skupu. Z uwagi na liczne prośby gospodarstw, które dotknęła klęska gradu, a także będących w bardzo trudnej sytuacji finansowej, zdecydowano o zmianie charakteru akcji. Obecnie Związek Sadowników nie zaleca całkowitego wstrzymywania dostaw, a jedynie ich ograniczenie.

Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że gdy przetwórnie próbują drastycznie obniżyć ceny skupu może ich powstrzymać tylko wstrzymywanie dostarczania „przemysłu” – mówi Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników RP.

Obietnice ministerstwa

Niestety, mimo protestu 1500 sadowników, który odbył się 12 września w Warszawie oraz akcji ograniczania dostaw owoców do punktów skupu i przetwórni, ceny skupu nadał oscylują wokół 20 groszy za kilogram jabłka przemysłowego. Ten poziom nie satysfakcjonuje nikogo, gdyż nie gwarantuje nawet zwrotu kosztów produkcji. Sadownicy liczą natomiast na spełnienie obietnic ministerstwa rolnictwa, które obiecało, że pieniądze za tegoroczny program wycofywania owoców zostaną wypłacone do końca września.

Zbyt niski limit

Niewesoło wygląda sytuacja z kontynuacją tego programu w przyszłym roku. Komisja Europejska zdecydowała bowiem o przyznaniu Polsce limitu zaledwie 88 tys. ton owoców wobec 300 tys. w tym roku.

– Rozmawialiśmy na ten temat z dyrektorem Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa w Komisji Rolnictwa Jerzym Plewą podczas jego zeszłotygodniowej wizyty w Warszawie. Niestety, w tej chwili nie ma szans na zwiększenie tego limitu. Wszelkie rozmowy na ten temat mogą się zacząć dopiero wtedy, gdy wykorzystany zostanie przyznany limit – tłumaczy Mirosław Maliszewski.  

Będzie kolejny protest?

Związek Sadowników RP nie wyklucza organizacji kolejnych protestów. W odezwie do sadowników napisano: „Pogłębiający się kryzys finansowy naszego sektora należy jak najszybciej przerwać. W wielu miejscach powstają już lokalne komitety protestacyjne, słychać nawoływania do blokad. Jesteśmy zdeterminowani do podjęcia nadzwyczajnych działań, w tym ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Wzywamy Rząd i zakłady przetwórcze do natychmiastowej zmiany podejścia do naszej dramatycznej sytuacji. Domagamy się pilnej realizacji naszych postulatów. Nie możemy pozwolić na upadek polskiego sadownictwa”.
wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)