Ubezpieczenia rolnicze zamarzły, czyli sadownicy bez polis

Ubezpieczenia rolnicze zamarzły, czyli sadownicy bez polis

Wśród sadowników wrze. To efekt ostatnich przymrozków, które spowodowały ogromne straty w uprawach. Teoretycznie powinny być ubezpieczone, ale przedłużające się prace nad nową ustawą uniemożliwiły rolnikom wykupienie polis na czas.

r e k l a m a

Dramat rozpoczął się 16 kwietnia, gdy przyszły pierwsze przymrozki. W największym stopniu dotknęły one sadowników w woj. kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, oraz okolicach Sandomierza. W mniejszym stopniu Wielkopolskę oraz Dolny Śląsk.

– Największe straty dotyczą roślin, które były w fazie rozwoju, czyli czereśnie, gruszki, śliwy, brzoskwinie oraz morele. Ale także wczesne truskawki pod okryciem – relacjonuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Poślizg z reformą ubezpieczeń

Niestety, większość upraw nie była ubezpieczona, gdyż sadownicy …nie zdążyli wykupić polis. Wszystko przez reformę systemu ubezpieczeń z dopłatą państwa, którą zgodnie z obietnicami wyborczymi przeprowadził minister rolnictwa.

Problem polegał na tempie prac, które spowodowało, że Prezydent dopiero 1 kwietnia podpisał ustawę, która weszła w życie po dwóch tygodniach. 

– Firmy ubezpieczeniowe wyszły z ofertami do sadowników 15 kwietnia, a tymczasem dramat związany z przymrozkami rozpoczął się dzień później. A nawet jeżeli ktoś zdążył wykupić polisę to i tak zgodnie z przepisami zaczyna ona obowiązywać po dwóch tygodniach – mówi Mirosław Maliszewski.

Oburzenie rolników i samorządów

Rada Powiatu Grójeckiego wyraziła już swoje oburzenie „w związku z zaniechaniami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi powodującymi niemożność zawierania przez rolników ubezpieczania obowiązkowego upraw rolnych w pakiecie „jesień” lub „wiosna” mającego na celu rekompensatę strat związanych z gradobiciem i przymrozkami wiosennymi.”  Dlatego Rada Powiatu Grójeckiego apeluje do Prezesa Rady Ministrów „o spowodowanie zrekompensowania strat powstałych w uprawach rolnych w wyniku wystąpienia fali przymrozków w dniach 16 i 17 kwietnia oraz zobowiązania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do opracowania harmonogramu działań zapobiegających powtórzenia się wyżej opisanych sytuacji w przyszłości”.

Apele sadowników

W czwartek w Sejmie miało się odbyć specjalne posiedzenie komisji rolnictwa i rozwoju wsi, które jednak zostało dzisiaj niespodziewanie odwołane. Z prośbą o spotkanie do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela zwrócili się, tuż po Świętach Wielkonocnych, członkowie Związku Sadowników. Do tej pory nie otrzymali odpowiedzi. wk

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii