Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Ubezpieczenia rolnicze zamarzły, czyli sadownicy bez polis

25.04.2017

Drukuj

Ubezpieczenia rolnicze zamarzły, czyli sadownicy bez polis

Artykuł dostępny

Dramat rozpoczął się 16 kwietnia, gdy przyszły pierwsze przymrozki. W największym stopniu dotknęły one sadowników w woj. kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, oraz okolicach Sandomierza. W mniejszym stopniu Wielkopolskę oraz Dolny Śląsk.

r e k l a m a– Największe straty dotyczą roślin, które były w fazie rozwoju, czyli czereśnie, gruszki, śliwy, brzoskwinie oraz morele. Ale także wczesne truskawki pod okryciem – relacjonuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Poślizg z reformą ubezpieczeń

Niestety, większość upraw nie była ubezpieczona, gdyż sadownicy …nie zdążyli wykupić polis. Wszystko przez reformę systemu ubezpieczeń z dopłatą państwa, którą zgodnie z obietnicami wyborczymi przeprowadził minister rolnictwa.

Problem polegał na tempie prac, które spowodowało, że Prezydent dopiero 1 kwietnia podpisał ustawę, która weszła w życie po dwóch tygodniach. 

– Firmy ubezpieczeniowe wyszły z ofertami do sadowników 15 kwietnia, a tymczasem dramat związany z przymrozkami rozpoczął się dzień później. A nawet jeżeli ktoś zdążył wykupić polisę to i tak zgodnie z przepisami zaczyna ona obowiązywać po dwóch tygodniach – mówi Mirosław Maliszewski.

Oburzenie rolników i samorządów

Rada Powiatu Grójeckiego wyraziła już swoje oburzenie „w związku z zaniechaniami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi powodującymi niemożność zawierania przez rolników ubezpieczania obowiązkowego upraw rolnych w pakiecie „jesień” lub „wiosna” mającego na celu rekompensatę strat związanych z gradobiciem i przymrozkami wiosennymi.”  Dlatego Rada Powiatu Grójeckiego apeluje do Prezesa Rady Ministrów „o spowodowanie zrekompensowania strat powstałych w uprawach rolnych w wyniku wystąpienia fali przymrozków w dniach 16 i 17 kwietnia oraz zobowiązania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do opracowania harmonogramu działań zapobiegających powtórzenia się wyżej opisanych sytuacji w przyszłości”.

Apele sadowników

W czwartek w Sejmie miało się odbyć specjalne posiedzenie komisji rolnictwa i rozwoju wsi, które jednak zostało dzisiaj niespodziewanie odwołane. Z prośbą o spotkanie do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela zwrócili się, tuż po Świętach Wielkonocnych, członkowie Związku Sadowników. Do tej pory nie otrzymali odpowiedzi. wk

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii