Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt – znamy szczegóły, system wyliczania i listę zakładów!

Obrazek

Resort rolnictwa podał szczegóły dotyczące dofinansowań ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz zmian, które mają ułatwić proces oraz zabezpieczyć realne kwoty odszkodowania. Jakie są szczegóły, sposoby wyliczania odszkodowania oraz które zakłady ubezpieczeń gwarantują dopłatę 65% z budżetu państwa? 

Dorota Kolasińska22 marca 2022, 11:32

- Zależy nam na tym, aby ubezpieczenia szczególnie upraw rolnych były kompleksowe to znaczy obejmowały wszystkie ryzyka. W tym roku w budżecie państwa przeznaczonych na dopłaty do ubezpieczeń zostało 1,5 miliarda złotych, ale oprócz tego mamy jeszcze rezerwę gdyby zaszła taka konieczność, gdyby tą rezerwę trzeba było uzupełnić - mówił dzisiaj Henryk Kowalczyk, podczas konferencji w resorcie rolnictwa. 

Minister zaznaczył, że każda składka do ubezpieczenia upraw rolnych jest dzielona pomiędzy budżet państwa i rolnika. 65% składki pokrywa budżet państwa, 35% składki pokrywa rolnik. Resort chce odejść od „ułomnych” systemów ubezpieczeń, które nie zapewniały adekwatnej kwoty odszkodowania, która faktycznie rekompensowałaby utracony dochód lub brakowało pieniędzy na zaspokojenie potrzeb wszystkich rolników.

- Te 1,5 miliarda złotych jako dopłata do składki i 3 miliardy w rezerwie wystarczą na to żeby dopłacić z budżetu państwa do wszystkich ubezpieczeń. Można w tym momencie ubezpieczyć 9 mln ha upraw – mówił Kowalczyk i zachęcał rolników do skorzystania z dopłaty do ubezpieczeń upraw roślinnych – upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, buraków cukrowych i roślin strączkowych oraz zwierząt (bydła, koni, świń, drobiu, kóz, owiec). Ubezpieczenie oprócz standardowych zjawisk pogodowych, jak deszcze nawalne, przymrozki czy susza, w przypadku zwierząt obejmuje takie szkody również jak ubój z konieczności.

Maksymalne kwoty ubezpieczeń

Z rozporządzenia wynikają maksymalne stawki ubezpieczeń upraw rolnych są wg. Kowalczyka tak skonstruowane, że trudno będzie je przekroczyć.

Maksymalna stawka np. dla zbóż do ha to 20,3 tys. zł – przy obecnej cenie 2 tys. zł za tonę pszenicy, plon musiałby wynieść 10 ton z ha, żeby tę kwotę przekroczyć.

- Tak naprawdę to rolnik będzie określał jaką wartość ubezpieczenia sobie oznaczy i od tego będzie zależała składka. Składka maksymalna przy ubezpieczeniu zbóż to jest 9% sumy ubezpieczenia, jeśli uprawa znajduje się na gruntach od I do IV klasy, 12% jeśli jest na gruntach klasy V, a 15% na gruntach klasy VI – mówił Kowalczyk.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli rolnik przyjmie maksymalną stawkę na 10 tys. zł dla danej uprawy, która znajduje się na II klasie gleby, to składka wyniesie 900 zł, z czego 65% pokrywa budżet państwa (585 zł), to rolnik zapłaci 315 zł/ha. W momencie wypłaty szkody jest odliczany tzw. udział własny (w zależności od ubezpieczyciela), który stanowi 20-30% - resztę środków zakład ubezpieczeniowy wypłaca, a więc przy ww. przykładzie rolnik otrzyma 7 tys. zł za hektar przy 100-proc. szkodzie. Dotychczas było to 500 czy 1000 zł.

Lista zakładów ubezpieczeniowych

Minister podkreślił, że dopłatami są objęte tylko te ubezpieczenia, które rolnik zawiąże z zakładami  ubezpieczeń, które mają podpisane umowy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dopłaty do tych składek.

·        PZU w Warszawie

·        TUW w Warszawie

·        Generali Towarzystwo Ubezpieczeń SA w Warszawie

·        AGRO Ubezpieczenia TUW

·        InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance z siedzibą w Warszawie

·        TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych

·        VH Polska z siedzibą w Poznaniu

·        ERGO Hestia

Pobranie z dopłat bezpośrednich

Jednym z dość wygodnych rozwiązań, które zaproponowano z kolei w rozporządzeniu dot. ARiMR, jest związane z możliwością opłacenia składki ze środków na dopłaty bezpośrednie, czyli wystawienie cesji, oświadczenia o pobraniu 35% kwoty ubezpieczenia z dopłat.

- Na wniosek rolnika agencja będzie mogła z dopłat bezpośrednich przekazywać środki na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych. Te środki będą pokrywały składkę jaką rolnik ma do zapłacenia w określonym towarzystwie, związaną z ubezpieczeniami. Będzie musiał wykazać się umową z towarzystwem ubezpieczeń i złożyć stosowny wniosek na druku, który będzie załącznikiem do tego wniosku. Dzięki temu dajemy możliwość rolnikom aby z dopłat bezpośrednich w sposób bezgotówkowy, mogli pokrywać składki ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich – podkreślił z kolei Ryszard Bartosik.

dkol
Fot. Envato elementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)