Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ubezpieczenie maszyn: polisa na żniwa

Obrazek

Żniwa to czas natężonych prac polowych. Warto zadbać o to, by kluczowe maszyny rolnicze zostały ubezpieczone na wypadek niespodziewanych awarii, pożaru, czy choćby kradzieży.

dr Piotr Łuczak8 czerwca 2016, 16:31

Możliwości zabezpieczenia maszyn jest na rynku sporo i są one dostosowane do wymagań zarówno tych, którzy poszukują ubezpieczeń podstawowych, jak i chcących być pod pełną ochroną.

Oferty różnią się między sobą zakresem ubezpieczenia Agro Casco, NNW kierowcy i pasażerów. Obowiązkowa jest polisa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a dostępne są też OC z tytułu wykonywania usług międzysąsiedzkich, czy ubezpieczenie ochrony prawnej (OP).
Ubezpieczenie w wariancie najszerszym jest najdroższe, ale zapewnia pełną ochronę od prawie wszystkich zagrożeń, które mogą spowodować uszkodzenie maszyny rolniczej.

Polisa od pożaru

Co roku zakłady ubezpieczeniowe odnotowują zgłoszenia poważnych i kosztownych szkód maszyn rolniczych. Pożar kombajnu wartego 600 tys. zł, ładowarki teleskopowej za 200 tys. zł, czy prasy zwijającej o wartości 110 tys. zł to zawsze poważny problem dla rolnika. Kto ubezpieczył maszynę przed żniwami, liczy na uzyskanie odszkodowania i skrócenie czasu przestoju w pracach polowych.

Ile kosztuje polisa?

Odszkodowanie jest wypłacane w oparciu o odpowiednie ubezpieczenie maszyn rolniczych. Najczęściej ubezpieczane są kombajny zbożowe, ciągniki rolnicze, ładowarki teleskopowe, prasy, sieczkarnie itp. Dla przykładu, jak wyliczyli eksperci z Concordii, ubezpieczenie kombajnu zbożowego o wartości 100 tys. zł na okres roku, to koszt od 500 zł – w zależności od wariantu ubezpieczenia, stosowanych udziałów własnych, ochrony w szybach, a także sposobu użytkowania.

Nie czekaj na szkodę

W porównaniu do wartości maszyny, koszt jej ubezpieczenia nie jest wysoki. Liczy się też szybka likwidacja szkody, gdyż wypłacone odszkodowanie zapewnia finanse na naprawę lub zakup nowego sprzętu i kontynuację prac polowych.
Opr. pł

Fot. Concordia UbezpieczeniaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)