Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ubezpieczenie upraw – kończą się dopłaty

Obrazek

Docierają do nas sygnały, że kończy się sprzedaż dotowanych polis ubezpieczenia upraw. Limity dopłat wyczerpały się już całkowicie w niektórych województwach. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych towarzystwach?

Grzegorz Ignaczewski27 kwietnia 2020, 14:15

W niektórych województwach nie można już kupić dotowanych polis od podstawowych ryzyk np. w PZU. O ubezpieczeniu od ryzyka suszy w ogóle nie mam mowy. O to, jak wygląda sytuacja w poszczególnych zakładach ubezpieczeniowych zapytaliśmy ich przedstawicieli:


VH Polska

VH Polska niezmiennie prowadzi aktywną sprzedaż ubezpieczeń upraw z dopłatami z budżetu państwa w sezonie wiosennym. W żadnym regionie, ani rodzaju uprawy nie wprowadziliśmy limitów, nie planujemy ich również w najbliższych tygodniach wprowadzać. Oferujemy ubezpieczenia od gradu, przymrozków wiosennych, deszczu nawalnego i huraganu dla tradycyjnych roślin rolniczych. Uprawy warzyw ubezpieczamy od gradu, deszczu nawalnego i huraganu. Pula środków na dopłaty do składek, którą posiadamy do dyspozycji pozwoli na wsparcie zarządzania ryzykiem jeszcze dla wielu gospodarstw rolnych – poinformował nas Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży VH Polska.


Concordia Polska

Concordia Polska Grupa Generali cały czas oferuje ubezpieczenia upraw. W sezonie wiosennym w Concordii Polska Grupa Generali można ubezpieczyć uprawy od ryzyka gradu lub wybrać pakiety ryzyk. Producenci tradycyjnych roślin rolniczych mogą wybierać z następujących pakietów ubezpieczeń:

  • grad;
  • grad, przymrozki wiosenne;
  • grad, deszcz nawalny, huragan;
  • grad, przymrozki wiosenne, deszcz nawalny, huragan.

Uprawy specjalne, takie jak wybrane owoce i warzywa, można ubezpieczyć w Concordii Polska Grupa Generali od ryzyka gradu.

Dopłaty z budżetu Państwa wynoszą do 65%. Jednak pula środków na ubezpieczenia upraw z dopłatami budżetu państwa w tym roku jest znacząco mniejsza niż w roku ubiegłym. Na obecnym etapie sprzedaży nie można jednak mówić o jej wyczerpaniu, natomiast ograniczone zasoby pieniężne mogą mieć realny wpływ na pełne zabezpieczenie interesów wszystkich producentów rolnych do końca tego roku – wyjaśnił Krzysztof Mrówka, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordia Polska Grupa Generali.


PZU

Pule dopłat do ubezpieczeń rolnych są już na wyczerpaniu. Indywidualnie oceniamy każdą ofertę i monitorujemy ustalone przez Ministerstwo Rolnictwa limity sprzedaży. Takie działania mają na celu optymalne wykorzystanie puli państwowych dopłat – informuje Piotr Kozicki, Główny Specjalista ds. PR z biura prasowego PZU.


Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych

Rolnicy mogą jeszcze ubezpieczyć się w Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych. Wyjątkiem jest ubezpieczenie owoców, których już nie ubezpieczamy w tym sezonie. Inne przedmioty ubezpieczamy – informuje Mikołaj Beda, Dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji.


TUW „TUW”

Informuję, że Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" w dalszym ciągu prowadzi akwizycję ubezpieczeń upraw z dopłatami do składki z budżetu państwa – poinformowała nas Katarzyna Niegowska, Dyrektor Biura Promocji i Organizacji Sprzedaży Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych 'TUW'.


Kupować bez dotacji?

Rządowa dopłata do składki sięga 65%. Jednak jeżeli nie udało się Wam „załapać” na polisę dotowaną, warto rozważyć wykupienie polisy bez dotacji – choćby od jednego ryzyka, tak aby wypełnić ustawowy obowiązek ubezpieczenia przynajmniej połowy upraw (bez TUZ). Na wypadek klęski żywiołowej, otwiera to drzwi do pomocy państwowej czy unijnej na znacznie korzystniejszych zasadach. giPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)