Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ukraina zamierza obniżyć stawkę VAT na żywność – o ile wzrosły ceny?

Obrazek

Do Najwyższej Rady Ukrainy trafił projekt ustawy o obniżeniu VAT na żywność, aby rozwiązać problem rosnących cen żywności. Ministerstwo Finansów ma inne zdanie na temat tego projektu. Mówił o tym David Arahamiya, szef partii Sługa Narodu, na antenie „RADA”.

Maryia Khamiuk26 lutego 2022, 11:04

Możliwość konkurencji na wewnętrznym rynku

4 lutego br. do parlamentu UA trafił projekt ustawy o zniesieniu VAT, gdyż krajowe produkty spożywcze nie będą mogły konkurować z tańszymi produktami importowymi z UE. VAT miałby być zniesiony od 1 lipca.

- Myślę, że w jakimś stopniu ta ustawa zostanie uchwalona – skomentował to Arahamiya. Dodał również, że ta inicjatywa musi być przeanalizowana i dopracowana. Co więcej w dopracowanie tego projektu muszą być zaangażowane Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Polityku Rolnej i Żywnościowej oraz Kancelaria Prezydenta. Obecne ceny na żywność dla konsumenta wzrosły o 20-40%.

„Obniżka VAT nie rozwiąże kwestii rosnących cen żywności”

Natomiast Ministerstwo Finansów stwierdziło, że zniesienie podatku VAT do 0% spowoduje deficyt 60 mld hrywien, czyli około 8,4 mld zł, w budżecie państwowym. - Jesteśmy w 100% pewni, że obniżka VAT nie rozwiąże kwestii rosnących cen żywności – powiedziała wiceminister finansów Svetlana Vorobey. W tej sytuacji może pomóc obniżenie kosztów produkcji, czyli potrzebna jest porządna analiza wszystkich składników produkcji i opracowanie możliwego mechanizmu jego redukcji.

W kontekście wojny pomiędzy Rosją, a Ukrainą przepływ towarów będzie utrudniony. Istnieje znaczne ryzyko dodatkowego, niż oceniono, wzrost cen żywności.

Z kolei na temat tego, w jaki sposób konflikt na wschodzie wpływa na rynek rzepaku, zbóż i paliw piszemy w informacjach poniżej:

Rzepak wystrzelił jak z rakietnicy. A jak ceny ropy?

Wybuchły ceny w portach, okopany krajowy rynek

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński wpłynie na rynek zbóż?

oprac. mk

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)