Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Umowa CETA z Kanadą podpisana

Obrazek

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Kanady podpisali wczoraj  kompleksową umowę gospodarczo-handlową (CETA) oraz nowe porozumienie o partnerstwie strategicznym, które ma pogłębiać współpracę obu stron w kluczowych obszarach, takich jak: prawa człowieka, międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo, rozwój gospodarczy, sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo.

Bartłomiej Czekała31 października 2016, 09:42

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, kanadyjski premier Justin Trudeau i Przewodniczący Rady Europy Donald Tusk po podpisaniu umowy odbyli wspólną konferencję prasową.

– Dzisiaj, mieszkańcy Kanady i Unii Europejskiej otworzyli nowy rozdział we wzajemnych relacjach. Ponad pół miliarda ludzi po obu stronach Atlantyku będzie miało nowe możliwości. Dla wielu ludzi będzie to oznaczać nowe i lepsze miejsca pracy – mówił Juncker.

Jego zdaniem CETA pozwoli europejskim eksporterom towarów przemysłowych i rolniczych osiagnąć każdego roku do 500 milionów euro zysku. Szef Komisji Europejskiej przekonywał, że umowa chroni prawa pracowników, gwarantuje przestrzeganie norm środowiskowych i bezpieczeństwa konsumentów, a europejskie produkty z oznaczeń geograficznych będą miały specjalny status na rynku kanadyjskim. Rządy krajów członkowskich UE zachowają wszystkie swoje kompetencje do stanowienia prawa, regulacji i świadczenia usług publicznych.

W podobnym tonie wypowiadał się Przewodniczący Rady Europy Donald Tusk.

– Podpisanie CETA pokazuje, że dezintegracja wspólnoty Zachodu nie musi być długotrwałym trendem. Pokazuje, że Zachód nadal ma dość siły i determinacji, by przeciwstawić się fatalizmowi politycznego rozkładu – mówił podczas konferencji Tusk.

Zadowolenia z podpisania umowy nie krył również kanadyjski premier Justin Trudeau, bowiem proces negocjacyjny był bardzo trudny, zwłaszcza na finiszu, gdy nasilały się protesty w poszczególnych krajach członkowskich przeciwko podpisaniu CETA i na jej zawarcie nie wyraził zgody parlament Walonii.

– Musimy zagwarantować, że małe firmy i przemysł będą w pełni korzystały z dostępu do nowych rynków i większej konkurencyjności. Musimy dać narzędzia małym i średnim firmom czy osobom po obu stronach Atlantyku, by mogły w pełni dostrzec korzyści – wyjaśniał szef kanadyjskiego rządu.

Przypomnijmy, że umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą budzi liczne kontrowersję. Niemal cała Europa podzieliła się na zwolenników i przeciwników CETA. Zwolennicy przekonywali, że handel z Kanadą pobudzi europejską gospodarkę dając jej nowy rynek zbytu i miejsca pracy. Natomiast przeciwnicy tej umowy argumentowali, że CETA sprowadzi do Europy wiele towarów i produktów spożywczych gorszej jakości i zawierających GMO oraz przyczyni się do bankructwa wielu europejskich małych firm i gospodarstw rolnych.

O umowie CETA przeczytacie także w listopadowym wydaniu „top agrar Polska”. 

oprac. bcz na podst. EC

Fot. audiovisual. europarl.europa.euNewsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)