Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Umowa dzierżawy a nowe przepisy

Obrazek

Niedługo wygaśnie umowa dzierżawy zawarta przeze mnie z Agencją Nieruchomości Rolnych. Zaproponowano mi nową umowę, jednak jej warunki nie są dla mnie korzystne. Czy nowe przepisy dotyczące ustalania wysokości czynszu dzierżawnego mnie obejmą? – pyta nasz Czytelnik.

dr Piotr Łuczak18 września 2016, 12:33

Pomiędzy jedną umową dzierżawy a kolejną zwykle mija kilka lat. W tym czasie zarówno warunki rynkowe, jak i czynsze dzierżawne ulegają zmianie. Dotyczy to również ziem należących do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, którym zarządza ANR.

Na podstawie przepisów ustawy z 19 października 1991r. o gospodarowaniu nieruchomościami Rolnymi Skarbu Państwa, dotychczasowy dzierżawca może złożyć Agencji oświadczenie o zamiarze dalszego dzierżawienia nieruchomości na nowych warunkach uzgodnionych z Agencją, z tym że czynsz nie może być niższy niż dotychczasowy.

W praktyce oznacza to, że Agencja ustala nowy czynsz w oparciu o obowiązujące w tym momencie przepisy i tak ustalony czynsz jest podstawą propozycji składanej dzierżawcy. O sposobie ustalenia czynszu dzierżawnego decydują zatem przepisy obowiązujące w chwili jego ustalania. Niestety, niezależnie od tego, czy są one korzystniejsze dla rolnika, czy też nie.

Odpowiedź przygotował adw. Mikołaj Pomin. W każdym numerze „top agrar Polska” znajdziesz ciekawe opracowania pytań, zadawanych przez naszych Czytelników. Możesz sam zadać pytanie – serwis prawnika na prenumerujących „top agrar Polska” gratis.

Dyżury prawnika – kliknij tutaj.
Opr. płPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)