Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Umowa zbożowa - Rosja chce przedłużenia umowy tylko o 60 dni

Obrazek

Nie o 120, a o tylko 60 dni ma zostać przedłużona umowa o transporcie zboża na Morzu Czarnym. Umowa ma wygasnąć z dniem 18 marca 2023 roku. ONZ robi wszystko, aby pozostała w takiej formie, w jakiej była do tej pory.

Patrycja Bernat15 marca 2023, 08:00
W poniedziałek 14 marca 2023 roku Rosja zasugerowała odnowienie umowy, która wygasa wraz z dniem 18 marca 2023 r. Mowa o umowie o transporcie zboża na Morzu Czarnym, który ułatwia ukraiński eksport produktów rolnych. Sugerowane przez Rosję przedłużenie ma obejmować okres 60 dni, a nie jak do tej pory 120. Poinformowała o tym we wtorek, agencja informacyjna TASS, która powołuje się na wiceministra spraw zagranicznych Rosji – Alesandr Gruşko

ONZ robi wszystko, aby umowa pozostała w swej pierwotnej formie

Rosja zasugerowała odnowienie umowy i przedłużenie jej o okres 60 dni. Jest to zaledwie połowa długości poprzedniego przedłużenia. Teraz ONZ stara się zrobić wszystko, aby umowa pozostała na takich zasadach, jakie obowiązywały do tej pory.

- Nasz wiceminister, Serghei Verşinin, który zajmuje się tą sprawą, złożył wczoraj oświadczenie. Rzeczywiście, umowa została przedłużona, uzgodniono, że zostanie przedłużona o 60 dni. Po raz kolejny potwierdził się jej charakter jako pakietu środków – Aleksandr Gruşko powiedział TASS, czytamy na corectnews.

Rosja i Ukraina dnia 22 lipca 2022 roku podpisały, wspieraną przez ONZ Inicjatywę Zbożową Morza Czernego w Turcji. W tym czasie wyeksportowano z ukraińskich portów miliony ton zboża, a także innych produktów spożywczych. Jak twierdzi Rosja, eksport produktów rolnych nie był celem bezpośrednim, a sankcję dotyczące płatności, logistyki stworzyły barierę dla możliwości ich własnych zbóż i nawozów.

Czytaj także: Umowa zbożowa: Rosja się targuje, a Ukraina planuje nowe drogi eksportu
Jak czytamy na corectnews - Alesander Gruşko podkreślił, że Moskwa będzie nalegać, aby „zobowiązania wobec Rosji dotyczące zniesienia wszelkich sankcji - bezpośrednich i pośrednich - za dostawy rosyjskich produktów rolnych na światowe rynki międzynarodowe zostały wykonane".
Podkreślił również, że nie chodzi o samą możliwość transportu, czy dostęp do statków, portów zagranicznych, ale o rozwiązywanie problemów, które są bezpośrednio związane z produkcją i uprawą zbóż w Rosji. Co oznacza zapewnienie odpowiedniego sprzętu technologicznego, części zamiennych itd.
Według wiceministra spraw zagranicznych Rosji, porozumienie w sprawie zbóż zostanie przedłużone na takich samych zasadach i warunkach jakie miały miejsce do tej pory.

na podst. corectnews
fot. envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)