Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Unijni rolnicy solidarnie protestują w Brukseli

Obrazek

Ponad 6 tys. rolników z państw członkowskich Unii Europejskiej protestuje od rana w centrum Brukseli – informuje nasz specjalny wysłannik Grzegorz Ignaczewski. Rolnicy blokują główne instytucje europejskie ciągnikami i domagają się interwencji Komisji Europejskiej na rynkach rolnych.

Bartłomiej Czekała7 września 2015, 14:07

Wśród nich jest grupa ok. 100 polskich rolników. Połowa z nich przyjechała do Brukseli autokarem zorganizowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, a pozostali autokarem przygotowanym przez Krajową Radę Izb Rolniczych w Warszawie. Większość z nich to producenci mleka, bydła opasowego i wieprzowiny. Chcą wraz z innymi domagać się zniesienia kar za nadprodukcję mleka, podniesienia ceny interwencyjnego skupu mleka oraz wsparcia dla gospodarstw dotkniętych klęską suszy. Jak powiedział Jerzy Kostrzewa, członek zarządu WIR, wielkopolscy rolnicy chcieli w ten sposób zaznaczyć swoja solidarność z protestującymi rolnikami z innych krajów. Kostrzewa docenia doskonałe zorganizowanie rolników w Unii – szczególnie we Francji, z której na protest przyjechało aż 3000 farmerów.

JAk informuje nasz specjalny wysłannik Grzegorz Ignaczewski, w Brukseli jest ok. 6 tys. osób i 1,5 tys. traktorów. Jednak uczestnicy protestu i przedstawiciele Copa Cogeca są niezadowoleni z postawy władz UE, bo pomimo tak licznej frekwencji rolników nie spotkał się z ich delegacją komisarz Hogan. Szef francuskiej delegacji wręcz powiedział, że dziękuje rolnikom za udział w proteście, który nie odniesie żadnego skutku. Jeden z zastępców Hogana przyjął pismo z petycją od protestujących, ale się do nich w ogóle nie odniósł. Nie było tez oficjalnego spotkania z ministrami. Do tego protesty były podzielone – obok dużej manifestacji Copy była też manifestacja European Milk Board, w której udział brała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Rolnicy chcą wywrzeć presję na ministrów rolnictwa państw UE, którzy po południu zbierają się na nadzwyczajnym spotkaniu. Mają oni rozmawiać o możliwych dodatkowych działaniach na poziomie Unii w celu poprawy trudnej sytuacji na unijnym rynku rolnym w krótkim i średnim terminie. Jak zapowiedziało polskie przedstawicielstwo przy UE, minister rolnictwa Marek Sawicki spotka się z polską delegacją rolników biorących udział w proteście. Ma też rozmawiać z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Polska wysłała do Komisji raport dotyczący suszy, w wyniku której nasi rolnicy ponieśli poważne straty w ostatnich tygodniach.
oprac. bcz

Fot. Ignaczewski1 z 3
W grupie ok. 100 polskich rolników znalazła się silna reprezentacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

W grupie ok. 100 polskich rolników znalazła się silna reprezentacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

2 z 3
Polskim rolnikom towarzyszyła redakcja "top agrar Polska".

Polskim rolnikom towarzyszyła redakcja "top agrar Polska".

3 z 3
W Brukseli solidarnei protestują rolnicy z wszystkich krajów UE.

W Brukseli solidarnei protestują rolnicy z wszystkich krajów UE.

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)