Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej już otwarte

08.05.2015

Drukuj

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej już otwarte

Artykuł dostępny

Mija prawie wiek od chwili, gdy w Poznaniu prof. dr Stanisław Runge objął kierownictwo Katedry Weterynarii na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Katedra miała być zaczątkiem utworzenia uczelni weterynaryjnej w Poznaniu, jednak zawirowania historyczno-polityczne na długo pogrzebały ten pomysł. Do projektu powrócono w 2007 roku, po przekształceniu Wydziału Zootechniki w Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt. W 2011 roku uruchomiono za zgodą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowy kierunek – weterynarię. Pierwszy rocznik studentów kończy właśnie czwarty rok nauki. Kierunek cieszy się ogromnym powodzeniem – podczas ostatniego naboru o jedno miejsce ubiegało się ponad 15 kandydatów.

r e k l a m aBudowa na kampusie sołackim ruszyła w czerwcu 2013 roku, teraz – po niespełna dwóch latach – rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak wraz z dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach prof. dr hab. Małgorzatą Szumacher-Strabel oraz dyrektorem Instytutu Weterynarii prof. dr. hab. Jędrzejem M. Jaśkowskim uroczyście otworzyli nowy obiekt. Centrum ma służyć zarówno studentom, jak i lekarzom, którym umożliwi kształcenie podyplomowe w zakresie specjalizacji klinicznych, takich jak rozród zwierząt, choroby bydła, choroby świń, choroby psów i kotów, chirurgia itp.

Przekazana do użytku inwestycja to budynek wraz z wyposażeniem, o łącznej powierzchni 2700 m2 oraz ambulans weterynaryjny pełniący rolę karetki pogotowia. Jego kupno planowane jest w najbliższym czasie. Koszt inwestycji to 20 mln zł, z czego MNiSW przekazało 15 mln zł, a wkład własny uczelni wyniósł 5 mln zł.

Polecany artykuł

Festiwal smaków i kultur na Gruene Woche 2019 w BerlinieKlinikę tworzą dwa bloki operacyjne dla małych i dużych zwierząt, sala intensywnej opieki medycznej (OIOM), 4 gabinety weterynaryjne, zaplecze diagnostyczne (laboratoria, sprzęt do radiografii stacjonarnej i mobilnej, tomograf), 2 sale szpitalne, zaplecze techniczne (magazyny, apteka, poczekalnia), zaplecze dla ambulansu i część socjalna. Ostatnio rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie dachu Centrum. Wygrała go studentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Agnieszka Wojciechowska. Według jej projektu na dachu powstanie ogród użytkowo-edukacyjny z bogatą kolekcją ziół i roślin leczniczych.

Dodatkowo Centrum dysponuje salą audiowizualną na 90 miejsc, do której można wprowadzać duże zwierzęta, a zainstalowana w najbliższej przyszłości aparatura audiowizualna umożliwi śledzenie na bieżąco zabiegów i operacji oraz pozwoli na połączenie online z podobnymi ośrodkami na całym świecie. Poznańska weterynaria otwarta jest na obcokrajowców – w ramach programu ERASMUS gościła już studentów z Portugalii.

Uroczyste otwarcie Centrum Medycyny Weterynaryjnej uświetniło nadanie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego prof. Klausowi-Peterowi Brüssowowi, naukowcowi o uznanym autorytecie w zakresie biologii i biotechnologii rozrodu zwierząt, pionierowi badań z zakresu embriologii i technik wspomaganego rozrodu u świń, nieinwazyjnego transferu zarodków oraz wykorzystania laparoskopowych i endoskopowych metod w biologii rozrodu.   mwie

Fot. Wieczorek

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

Czytaj

Galeria zdjęć

Pokaż więcej zdjęć z tej galerii

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii