Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

USA: Huragan Harvey uderzył w rolnictwo

Obrazek

Huragan Harvey w ostatnich dniach sierpnia spustoszył południową część Stanów Zjednoczonych. Oprócz zniszczonych miast i domów i ofiar śmiertelnych, tropikalna burza zaszkodziła amerykańskiemu rolnictwu.

Aneta Lewandowska4 września 2017, 12:52
Tropikalna burza Harvey jest pierwszą tak poważną w Stanach Zjednoczonych od 2005 roku. W czasie 4 dni spadła rekordowa ilość wody, która zalała setki tysięcy domów, pozbawiając mieszkań dziesiątki tysięcy ludzi i zabiła co najmniej kilkadziesiąt osób. Burza przez kilka dni nabierała rozpędu, by 24 sierpnia przybrać formę huraganu.

Teksas, zagłębie rolnictwa

Pod względem rolniczym najbardziej ucierpiał Teksas, w którym już 23 sierpnia gubernator Greg Abbott ogłosił stan zagrożenia dla 30 hrabstw i nakazał ewakuację w siedmiu z nich; 26 sierpnia w stanie zagrożenia znalazło się kolejnych 20 hrabstw.
Szacuje się, że w samym Teksasie zginęło 50 osób, 185 tysięcy domów zostało uszkodzonych, a 9 tysięcy zniszczonych.
Huragan zostawił ogromne zniszczenia nie tylko w miastach, ale i rolnictwie. W Teksasie utrzymywane jest najwięcej bydła w Stanach Zjednoczonych. Stan pogłowia bydła mięsnego na 1 stycznia 2017 roku USDA szacowało na 4,460 milionów sztuk, czyli 14,3% krajowej populacji.
Po dodaniu do tej liczby krów mlecznych, cieląt i opasów, pogłowie bydła w Teksasie na 1 stycznia tego roku wynosiło 12,3 milionów sztuk. 

Pogłowie ucierpiało

Szacuje się, że w 54 poszkodowanych hrabstwach ucierpiało pośrednio około 1,2 miliona krów. Do tej liczby nie zalicza się jak do tej pory np. cieląt, które nadal przebywają na pastwiskach i polach i które mogą być poszkodowane. Liczba bezpośrednio poszkodowanych zwierząt i gospodarstw jeszcze nie jest znana.


Do tej pory farmerzy starają się przenieść zwierzęta z zatopionych terenów na północ Teksasu, lub, o ile to możliwe, na wyższe łąki i pastwiska lub pola. Jednak ci, którzy nie zdążyli na czas zabezpieczyć dróg i miejsc, do których przetransportują stada, stanęli przed poważnym problemem. Hodowcy mieszkający w promieniu około 100 kilometrów od Houston zostali uwięzieni pomiędzy zalanymi terenami - nie mają możliwości, by ewakuować dziesiątki krów.


Dodatkowym zagrożeniem dla bydła są rojące się w wodzie jadowite węże, ogniste mrówki i aligatory. Farmerzy przyznają, że w normalnych warunkach są przyzwyczajeni do aligatorów pojawiających się w każdym zbiorniku wodnym czy na podwórkach, jednak te zazwyczaj nie atakują tak dużych zwierząt, jak bydło. 


Jednak tereny, które nie ucierpiały bezpośrednio w czasie burz odnotowały polepszenie warunków, szczególnie, jeśli chodzi o pastwiska, które “odżyły” po deszczach. USDA szacuje, że 49% stanowych pastwisk jest ocenionych jako dobre lub świetne, a 35% jako zadowalające.
Biorąc pod uwagę ilość wody, która spadła w czasie kataklizmu, jesienią może okazać się, że warunki na pastwiskach i łąkach są nadzwyczaj dobre, co doprowadzi do wzrostu w plonach siana.

Przemysł mięsny zagrożony?

W czasie huraganu Harvey ucierpiały nie tylko gospodarstwa rodzinne i wielkie fermy, ale także lokalne rzeźnie i przetwórnie. Między innymi Caviness Beef Packers, o dziennym przerobie 1 800 sztuk bydła, Lone Star dziennie ubijający 1 275 sztuk i Preferred Beef o przerobie dziennym około 750 sztuk dziennie. Z firmy pakujących mięso najbardziej ucierpiała Kane Beef, o dziennym przerobie około 1 400 sztuk.
Jednostki nie zostały doszczętnie zniszczone, ale nie pracują ze względu na spore uszkodzenia.

Stany Zjednoczone cały czas podnoszą się po przejściu huraganu. Życie i zdrowie ludzi jest najważniejsze, dlatego w pierwszej kolejności ewakuowani są mieszkańcy zniszczonych terenów. Nie wiadomo, ile zajmie odbudowa nie tylko domów, ale i budynków gospodarskich i całej rolniczej infrastruktury. 

al na podst. Beef Daily, USDA
fot. USDA APHIS


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)