Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ustawa o obrocie ziemią do Trybunału

Obrazek

Klub Platformy Obywatelskiej zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego część przepisów ustawy o obrocie ziemią. Zdaniem PO ustawa godzi w podstawowe prawa obywateli oraz została uchwalona z naruszeniem przepisów.

26 czerwca 2016, 07:16

– Takie rozwiązanie przypadłoby do gustu działaczom PRL – powiedział o ustawie o obrocie ziemią na konferencji prasowej przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego poseł PO Borys Budka. Zdaniem polityków Platformy Prawo i Sprawiedliwość pod płaszczykiem ochrony polskich interesów podważa kolejne fundamenty państwa. Nie ufając obywatelom, chcą zawłaszczyć kolejną płaszczyznę życia.

– W sposób niespotykany w III RP ograniczono prawo własności. To państwo ma decydować o tym kto może być właścicielem ziemi, a kto nie. Na długi czas zablokowano obrót ziemią, dlatego, że państwo PiS nie ufa polskim rolnikom. Państwo PiS chce zawładnąć każdym elementem życia codziennego – mówił Borys Budka.

Obecna na konferencji posłanka Dorota Niedziela powiedziała, że we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego jest 15 zarzutów dotyczących  między innymi samodzielnego decydowania o własności prywatnej czy dziedziczenia. - Państwo wkroczyło w sposób brutalny ingerując w to, jak mogą rolnicy przekazywać najbliższym dorobek swojego życia – mówił były minister sprawiedliwości. Zdaniem PO skandaliczny jest również fakt, że niektóre instytucje są wyłączone z ograniczeń w obrocie ziemią, w tym kościoły i związki wyznaniowe.

Ustawa, która weszła w życie 30 kwietnia tego roku na 5 lat blokuje możliwość sprzedaży państwowych gruntów rolnych. Podstawową formą rozporządzania majątkiem ma być dzierżawa. Ustawa dokonuje też skoku na prywatny obrót ziemią - zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie.

–Te skandaliczne przepisy uderzają w podstawowe prawa obywatelskie. Nie mamy wątpliwości, że wielu rolników zostało przez te przepisy pokrzywdzonych. Dlatego dołożymy wszelkich starań, by doprowadzić do ich zmiany – podsumowali posłowie PO, którzy złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie nieważności przepisów o obrocie ziemią.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)