Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejm uchwala nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

Obrazek

Dwa głosy „przeciw”, 12 wstrzymało się – reszta posłów „za”. Dziś w Sejmie przeszedł poselski projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

dr Piotr Łuczak25 czerwca 2015, 12:38

Większość posłów na dzisiejszym głosowaniu wsparła poselski projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W tym tygodniu pisaliśmy, że debatowały nad nim dwie komisje sejmowe: rolnictwa i UE. Koalicyjne głosowanie PO i PSL wsparł zatem nawet PiS. Ustawa trafi teraz do Senatu, gdyż konieczne jest naniesienie szeregu poprawek. Koalicjanci liczą na to, że gotowa ustawa załapie się jeszcze na podpis prezydenta B. Komorowskiego i zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2016 r.

Debatujący posłowie wnieśli szereg poprawek, które mają być uwzględnione w ostatecznym dokumencie. Na gorąco udało się nam ustalić, że chodzi m.in. o to, by:

  • przy obowiązku 30% wyłączeń z dzierżaw – te gospodarstwa, które na to nie przystały, nie uzyskają możliwości przedłużenia umowy dzierżawy. Uwolni to niemały zasób ziemi na potrzeby gospodarstw rodzinnych;
  • spadkobiercy gruntów rolnych, które dekretem reformy rolnej z 1944 r. trafiły do Skarbu Państwa, a obecnie znajdują się w Zasobie WRSP, nie będą dysponowali – jak obecnie – prawem pierwszeństwa nabycia dawnych gruntów rodzinnych. Swe roszczenia będą mogli kierować bezpośrednio do Ministra Skarbu, który ma zaspokajać je nie z gruntów administrowanych przez ANR;
  • przy dyrektorach OT ANR powstaną komisje społeczne, w skład których wejdą przedstawiciele organizacji społeczno-zawodowych i samorządu rolnego;
  • ANR zamiast transferować do Skarbu Państwa całość wypracowanego przychodu z gospodarowania Zasobem i sprzedaży gruntów, ma zachować 1/3 swego rocznego budżetu – tj. ok. 230 mln zł – i przeznaczać go aktywniej wykup gruntów rolnych.

Będziemy na bieżąco informować o postępach przy tej ustawie.

Przypomnijmy, druk nr 3109 nowelizacji ustawy w zakresie obrotu ziemią rolniczą publikowaliśmy przedwczoraj (kliknij tutaj).

 

O sprawie gospodarowania państwowymi gruntami pisaliśmy szeroko w kwietniowym wydaniu "top agrar Polska":

Dość sklepiku z hektarami
Hektary spadkobierców tylko dla wybranych


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)