Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Uwaga, kleszcze nie śpią!

Obrazek

Nasi Czytelnicy alarmują, że w tym roku wyjątkowo dużo jest kleszczy, atakujących zwierzęta domowe, zwłaszcza koty i psy.

dr Piotr Łuczak9 czerwca 2017, 11:46

Być może łagodna zima sprzyjała rozwojowi kleszczy, ale właśnie apogeum ich działania przypada na miesiące od maja do sierpnia. Samica kleszcza jest bowiem bardzo płodna: składa do kilku tysięcy jaj. Podczas przeobrażenia nie wszystkie młode insekty przezywają, gdyż nie znajdują żywicieli. Te, którym to się udało, potrafią być prawdziwą zmorą również dla człowieka. Kleszcze w zależności od stadium wspinają się na trawy, zioła, zarośla na wysokość od 20-30 cm do nawet 1,5 m.

Apelujemy zatem o regularne przeglądanie sierści zwierząt domowych wypuszczanych wolno. Jeśli chętnie bawią się z nimi dzieci, lub gdy nasi milusińscy spędzają dużo czasu na wolnym powietrzu – trzeba być tym bardziej czujnym. Ukąszenie kleszcza może zakazić układ krwionośny człowieka bakteriami niebezpiecznej dla człowieka boreliozy, skutkującej kleszczowym zapaleniem mózgu. Warto także przy codziennej wieczornej higienie obejrzeć ciało dziecka – zwracając uwagę zwłaszcza na głowę i naturalne zakamarki.    Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)