Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

UWAGA! Ostrzeżenia przed burzami z gradem!

Obrazek

IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami z gradem w wielu województwach. Gdzie dokładnie dzisiaj zagrzmi?

Kamila Szałaj16 sierpnia 2021, 15:13

Niemal w całej Polsce dzisiaj zagrzmi – burze, grad i nawalne deszcze nie dają o sobie zapomnieć. Niebezpiecznie będzie w 12 województwach. Przed burzami pierwszego stopnia ostrzega mieszkańców województw: małopolskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego oraz częściowo województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Na Podkarpaciu obowiązuje natomiast 2 stopnień zagrożenia. 

- Najsilniejsze burze pojawią się w pasie od Mazur i Podlasia przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Opolszczyznę, Górny Śląsk oraz Małopolskę. Tu prognozujemy do 30-40 mm deszczu, a porywy mogą osiągać 90 km/h – ostrzega IMGW.

 

W ostatnich tygodniach żywioł pokazał swoją siłę m.in. na terenie Małopolski, gdzie pojawiły się nawałnice. Potężne burze i deszcz zniszczyły także uprawy w woj. łódzkim, mazowieckim, zachodniopomorskim czy lubelskim. Z kolei wczoraj trąba powietrzna przeszła nad wsią Gózd w woj. lubelskim, gdzie zniszczyła domy i pola kukurydzy.

Szacowanie strat: komisja czy aplikacja?

Straty w gospodarstwach rolnych spowodowane przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę powinny być jak najszybciej zgłaszane do gmin.

 

Wówczas wójt lub burmistrz powołują specjalną komisję, która ocenia straty. Daje to rolnikowi podstawę do ubiegania się o rekompensaty. Warto zaznaczyć, że jeśli uprawa nie była ubezpieczona, gospodarstwo może liczyć najwyżej na połowę odszkodowania. W tym roku straty suszowe można zgłaszać za pomocą aplikacji, natomiast straty w uprawach spowodowane innymi zjawiskami atmosferycznymi nadal szacują komisje gminne.

 

Kamila SzałajPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)