Uwaga! Przymrozki nas nie opuszczą

Uwaga! Przymrozki nas nie opuszczą

Kwiecień serwuje nam kapryśną pogodę. Ostatnie dwie noce przebiegły pod znakiem przymrozków, a według synoptyków najbliższe dwie także mogą przynieść temperatury poniżej zera, szczególnie na południu Polski.

r e k l a m a

Jak zapowiadają meteorolodzy, czwartek (20.04) oraz piątek (21.04) przyniesie nam kolejne  przymrozki. Jutro mają one nawiedzić całą Polskę, poza województwami: podkarpackim i małopolskim. Jednak pojutrze mróz dotrze także i tam.

Przymrozek natomiast odpuści już w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i częściowo lubuskim. W sobotę najprawdopodobniej odnotują go tylko rolnicy na Suwalszczyźnie. Niestety najprawdopodobniej delikatny mróz wróci na pola w nocy z soboty na niedzielę, jednak tylko w województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, podkarpackim i częściowo wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz lubuskim.Ponadto niska wilgotność może być odnotowana w województwie lubuskim i dolnośląskim. W ciągu dnia praktycznie w całym kraju będzie temperatura dodatnia: od 7 stopni Celsjusza na południu Polski do 8 stopni Celsjusza na północy.

Dzisiejsza noc i dzień (19.04) według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zostały oznaczone jako pierwszy stopień ostrzeżenia o możliwości wystąpienia przymrozków. A na Śląsku i w Małopolsce zapowiadane są intensywne opady śniegu.  

Dla rolników to będą bardzo nerwowe dni i noce. Najbardziej strat w uprawach polowych obawiają się plantatorzy buraków cukrowych, którzy wykonali wczesne siewy. Kiełki tych roślin są już na powierzchni i mróz powyżej -3 st. C. może im zaszkodzić. W trudnej sytuacji są także sadownicy i ogrodnicy, którym kwietniowe przymrozki wyrządziły wiele szkód. Związek Sadownikow RP wystosował już nawet list do ministra Jurgiela z prośbą o nadzwyczajną pomoc.

Wiosenne przymrozki nie powinny natomiast wyrządzić żadnych szkód zbożom. Kukurydza na znacznej powierzchni kraju nie została jeszcze zasiana, a tam gdzie siwy przeprowadzono niska temperatura gleby nie pozwoliła ziarnu skiełkować. Niskie temperatury mogą jednak zaszkodzić rzepakowi. ag

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii