Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Uwaga wędkarze! Kiedy można dostać mandat?

Obrazek

Coraz popularniejszym hobby staje się wędkowanie. Osoby niezajmujące się tym profesjonalnie, nie posiadają uprawnień do łowienia ryb, a tym samym narażają się na wysoką karę.

6 maja 2023, 09:00

Co daje karta wędkarska?

Karta wędkarska umożliwia łowienie ryb na wodach śródlądowych w Polsce bez ponoszenia konsekwencji prawnych.

Jak zdobyć kartę wędkarską?

Karty wędkarskiej nie da się kupić. Osoby pasjonujące się wędkarstwem, które chcą łowić ryby na wodach śródlądowych, są zobowiązane do wyrobienia karty wędkarskiej. W przypadku osób, które nie mają wykształcenia średniego lub wyższego z zakresu rybactwa, niemożliwe jest zdobycie tego dokumentu bez zdania egzaminu ze znajomości połowu i ochrony ryb w ośrodku lokalnego Polskiego Związku Wędkarskiego, który w 2023 r. kosztuje 40 zł. Osoby przystępujące do sprawdzenia wiedzy, muszą wykazać się znajomością przepisów prawa z zakresu Ustawy o rybactwie śródlądowym i Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Egzamin do 16 roku życia jest bezpłatny.

Po zdanym egzaminie wędkarz musi udać się do starostwa powiatowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania i złożyć wniosek o wydanie karty wędkarskiej. Wnioskujący jest zobowiązany do przyniesienia ze sobą zaświadczenia potwierdzającego zdany egzamin, zdjęcia, dokumentu tożsamości do wglądu i uiszczenia opłaty, która w roku 2023 wynosi 10 zł, plus 5,50 zł za znaczki skarbowe.

Jaki jest mandat za brak karty wędkarskiej? Dowiesz się więcej TUTAJ

Na podstawie: Halowies.pl
fot. envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)