Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

VAT i fakturowa zguba

Obrazek

Zgubiłem kilka faktur VAT na zakup pasz i nawozów, wystawionych przez jednego dostawcę. Czy muszę wystąpić o wydanie duplikatów wszystkich zagubionych faktur, czy tylko tej ostatniej, nierozliczonej?

dr Piotr Łuczak28 stycznia 2018, 21:10
Czytelnik pisze do top agrar Polska: Ostatnio w związku z remontem domu zgubiłem kilka faktur na zakup pasz i nawozów, wystawionych przez jednego dostawcę. Ostatniej faktury nie zdążyłem jeszcze odliczyć. Czy  muszę wystąpić o wydanie duplikatów wszystkich zagubionych faktur, czy tylko tej ostatniej, nierozliczonej?

Odpowiedź: Duplikat faktury wystawia sprzedawca na wniosek nabywcy wyłącznie w przypadku, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu bądź zaginie. Duplikat faktury ma moc prawną równą fakturze pierwotnej (duplikat faktury stanowi powtórzenie danych zawartych w fakturze pierwotnej), dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze co faktura „pierwotna” i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

Według sugestii Romana Włodarza, naszego eksperta VAT, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej, dla celów dowodowych należy wystąpić o wydanie duplikatów faktur już rozliczonych – nie można od nich po raz drugi odliczyć VAT. W przypadku faktury jeszcze nie rozliczonej, posiadanie duplikatu w ogóle warunkuje prawo rozliczenia VAT – dopóki nie otrzymamy duplikatu, nie możemy odliczyć VAT. Należy przy tym pamiętać, że obowiązują terminy prawa do odliczenia VAT z faktury – można dokonać tego odliczenia w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych albo w formie korekty nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Opr. pł na podstawie materiałów R. Włodarza, Śląska Izba Rolnicza.

Fot. SierszeńskaZapraszamy na nasze najnowsze seminaria VAT w dniach 6 i 7 lutego br. szczegóły – kliknij tutaj.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)