Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

W ARiMR szykuje się strajk pracowników. Wypłata dopłat zagrożona?

13.11.2017

Drukuj

W ARiMR szykuje się strajk pracowników. Wypłata dopłat zagrożona?

Artykuł dostępny

Zdaniem związkowców z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sytuacja materialna pracowników jest tak zła, że zagrożone jest terminowe wypłacenie dopłat bezpośrednich. Fundusz płac w Agencji jest bowiem niedoszacowany o 190 mln zł. 


r e k l a m a– Nie da się za prawie minimalną pensję krajową pracować 12 godzin dziennie, stąd też dużo odejść pracowników, przemęczenie, spadek efektywności, co przełoży się na to, że nie zdążymy z wypłatami nawet bez strajku, który jest coraz bardziej realny – twierdzi Robert Gibała przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do opóźnień w terminie wypłaty unijnych funduszy raczej nie dojdzie, gdyż jeszcze przed rozpoczęciem przelewania rolnikom zaliczek dopłat bezpośrednich ministerstwo rolnictwa zagroziło pracownikom Agencji konsekwencjami. 

– Nie mogę zgodzić się z tezą przedstawioną przez przedstawiciela związków, że z powodu braku środków nie zostaną wypłacone dopłaty. Wydaje mi się, że pracownik, jeśli jest na etacie, to ma tylko dwa wyjścia: albo wykonuje swoje obowiązki, albo zmienia miejsce pracy – powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Żądania podwyżek zostały wysłane do ministra rolnictwa, finansów oraz Kancelarii Premiera. Ale odpowiedź na pewno nie zadowoli związkowców z ARiMR. Rząd twierdzi bowiem, że wszystkie jednostki sektora finansów publicznych mają w przyszłym roku zamrożone fundusze płac. Co więcej resort rolnictwa przypomina, że w podwyżki w ARiMR były dwa lata z rzędu.

– Zgodnie z planem finansowym na 2016 r. środki zaplanowane na wynagrodzenia zwiększyły się o 8,8%w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast zgodnie z planem finansowym na 2017 r. środki na wynagrodzenia zwiększyły się o 1,3% w stosunku do roku poprzedniego. Tak więc w latach 2016-2017 środki na wynagrodzenia w ARiMR wzrosły o ponad 10% - napisał w piśmie skierowanym do Sejmu minister Krzysztof Jurgiel.

Resort rolnictwa przypomina również, że efektem tych działań jest wzrost pensji minimalnej w ARiMR do 2700 zł brutto. A podwyżki w latach 2016-2017 otrzymało 10 914 pracowników z czego w biurach powiatowych 6511 osób.  wk

Fot. Czekała

CZYTAJ TAKŻE:
Według jakich stawek ARiMR wypłaca zaliczki na dopłaty?

Dopłaty 2017: wypłacono 6 mld złotych zaliczek

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Stabilnie, ale tanio

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii