Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

W Chinach powodzie zabiły 20 mln świń i zalały duże obszary upraw ryżu

Chiny nie podniosły się jeszcze po konsekwencjach związanych z ASF i pandemią koronawirusa, a już muszą mierzyć się z kolejną katastrofą.

Dominika Mulak19 sierpnia 2020, 12:04

Ulewne deszcze wzdłuż dorzecza rzeki Jangcy doprowadziły w południowych i wschodnich Chinach do zalania terenów rolniczych. W katastrofie utonęły też miliony świń, co sprzyja dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Ponadto zalane tereny należą również do najważniejszych obszarów uprawy ryżu w Państwie Środka.

Według chińskiego Ministerstwa Zasobów Wodnych w całym kraju wylały 443 rzeki, a w 33 z nich poziom wody wzrósł do najwyższego jaki kiedykolwiek odnotowano.


Uprawa ryżu zagrożona

W południowej dolinie Jangcy, która jest głównym obszarem produkcji ryżu, ilość opadów od początku lipca wzrosła, przekraczając normę o tej porze roku o ponad 200 milimetrów. Dane satelitarne wskazują na poważne powodzie w Jiangsu, Anhui i Hubei. Te trzy prowincje produkują około 56 mln ton ryżu, a więc odpowiadają za 39% wszystkich zbiorów ryżu w Chinach.

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) założył w sierpniu, że w wyniku powodzi zbiory ryżu w Chinach skurczą się o około 2 mln ton, czyli o 1%.


Pomór się szerzy…

Populacja świń w Państwie Środka skurczyła się - z powodu ASF - o blisko 180 mln sztuk (40%) w 2019 roku. Niestety ulewne deszcze i powodzie w południowych Chinach wpływają teraz na dalsze rozprzestrzenianie się pomoru.

Badanie przeprowadzone wśród drobnych hodowców świń, handlarzy i rzeźni wykazało dziesiątki nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń, które wystąpiły od czasu obfitych opadów deszczu. Sytuacja dotknęła również średnie i duże gospodarstwa. Liczby nowych ognisk są o tyle trudne do oszacowania, ponieważ wiele z nich nie jest oficjalnie zgłaszanych.


Miliony świń utonęło?

Nie wiadomo jeszcze, ile świń w sumie padło w wyniku powodzi w Chinach. Ping Chew, główny analityk w Rabobank Research w Azji twierdzi, że w ciągu ostatnich kilku tygodni w Chinach utonęło 20 milionów świń. Odpowiada to około 5% obecnej chińskiej populacji świń liczącej 340 milionów zwierząt. Dokładny rozmiar szkód zostanie wyjaśniony dopiero w nadchodzących miesiącach.

Źródło: www.agrarheute.com
Fot. TwitterPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)