Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

A w Kaliforni glifosat jednak rakotwórczy

Obrazek

W Kalifornii glifosat zostanie wpisany na listę substancji rakotwórczych – tak zdecydowało tamtejsze stanowe biuro do oceny ryzyka dla zdrowia i środowiska.

Jacek Daleszyński28 czerwca 2017, 08:11

Z dniem 7 lipca glifosat trafi na listę. Największy producent tej substancji, firma Monsanto zapowiada, że decyzja nie ma podstaw prawnych i naukowych. Stwierdza jednocześnie, że lista jest wpadką prawną. Po stwierdzeniu w 2015 r. przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia, że glifosat jest „prawdopodobnie rakotwórczy” firma boryka się z pozwami dotyczącymi tej substancji.

Wpis na listę oznacza, że firmy produkujące i sprzedające glifosat będą musiały umieszczać na opakowaniach informację o możliwym rakotwórczym działaniu produktu. Jeśli w ciągu roku od wpisania na listę producenci glifosatu nie zmienią etykiet preparatów zawierających go to będą musieli wycofać substancję ze sprzedaży. Jak dotąd nie obliczono, jakie straty poniosłyby firmy zmuszone do takiego kroku. Samo biuro stanowe decydujące o wpisie substancji na listę komentuje sprawę w ten sposób, że ta decyzja czyni ich stan narodowym liderem w walce o ochronę obywateli przed substancjami kancerogennymi zawartymi w pestycydach.

jd, fot. Sierszeńska, źródło: agropages.comPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)