StoryEditor

W Namysłowie pełna sala!

  Kolejne spotkanie w ramach projektu Agro Akademia BASF odbyło się w Namysłowie. Tutaj również – podobnie jak i w Prószkowie – frekwencja mile zaskoczyła organizatorów i przeszła ich oczekiwania.
25.01.2017., 08:01h

Tak ogromne zainteresowanie rolników pokazuje, że cały czas jest potrzeba szkoleń i spotkań – co roku rodzą się inne pytania i problemy agrotechniczne.

– Dziękuję Państwu – rolnikom za zaufanie jakim nas obdarzacie, a także za zainteresowanie naszymi konferencjami. Agro Akademia BASF dzięki Wam odbywa się po raz czwarty – mówił w Namysłowie Cezary Urban – dyrektor działu Crop Protection BASF Polska Sp z o. o.

Do Namysłowa przyjechało 120 rolników, nie tylko z Opolszczyzny, ale także z Wielkopolski i Dolnego Śląska. Choć Namysłów leży na Opolszczyźnie – uważanej za jeden z najżyźniejszych regionów kraju – to jednak północna część tego regionu znacząco różni się od południowej. Miejscowi mówią, że granicę wyznacza autostrada A4. Leżące ponad nią – w kierunku północnym – gospodarstwa nie mają tak żyznych ziem i tak korzystnego rozkładu opadów, jak Ci rolnicy którzy gospodarują poniżej autostrady. Tutaj dominują lekkie gleby, często mozaikowate. Problemem jest także niedobór wody.

Jednak najczęstszym tematem rozmów podczas spotkania była pogoda. Zastanawiano się, czy kilkucentymetrowa warstwa śniegu ochroni oziminy przed mrozami, które niejednokrotnie przekraczały 20 kresek na minusie. Na szczęście w większości regionu pokrywa śnieżna pojawiła się przed spadkami temperatur. W przypadku rzepaków, dodatkowym atutem jest ich dobra kondycja przed zimą – jeśli były wysiane w optymalnym terminie. Rośliny wykształciły rozetę ok. 10-12 liści i – częściowo dzięki wrześniowej suszy – mają dość głęboki system korzeniowy. W przypadku zbóż (oprócz jęczmienia) ta sytuacja jest nieco gorsza – w tym rejonie także rolnicy zmagali się z pogodą i większości nie udało się wysiać ich w terminie. W efekcie łany są słabo rozkrzewione lub nie zaczęły się krzewić i zdążyły wykształcić 2–3 liście. Wszyscy zgodnie podkreślali, że teraz szykują się na szybką i mocną pierwszą dawkę azotu (najlepiej w formie azotanowej), aby pobudzić rośliny do krzewienia na wiosnę. Kolejnym ruchem ma być dokrzewienie chlorkiem chloromekwatu. Jak na razie panuje wśród rolników umiarkowany optymizm w kwestii przezimowania. Wszyscy podkreślali, że zima się jeszcze nie skończyła, aczkolwiek jak do tej pory sytuacja jest zdecydowanie lepsza, w porównaniu do tej sprzed roku.

Ograniczanie ryzyka wystąpienia znacznych strat na skutek złego przezimowania, wspomaganie procesów zwiększania odporności roślin na mróz, to jeden z tematów przewodnich tegorocznych konferencji zimowych w ramach Agro Akademii BASF, której partnerami są firmy: John Deere Polska, Limagrain, ADOB, a patronem medialnym jest „top agrar Polska”. Kolejne spotkania w ramach projektu Agro Akademia BASF odbędą się w: Niemczy (25.01), Legnicy (26.01.), Gniewie (30.01.), Bielsku Podlaskim (31.01.), Zamościu (1.02.).

Szczegółowy plan zimowych konferencji znajduje się na stronie www.akademiabasf.pl.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 12:00