Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

W Namysłowie pełna sala!

Obrazek

 

Kolejne spotkanie w ramach projektu Agro Akademia BASF odbyło się w Namysłowie. Tutaj również – podobnie jak i w Prószkowie – frekwencja mile zaskoczyła organizatorów i przeszła ich oczekiwania.

dr Maria Walerowska25 stycznia 2017, 08:22

Tak ogromne zainteresowanie rolników pokazuje, że cały czas jest potrzeba szkoleń i spotkań – co roku rodzą się inne pytania i problemy agrotechniczne.

– Dziękuję Państwu – rolnikom za zaufanie jakim nas obdarzacie, a także za zainteresowanie naszymi konferencjami. Agro Akademia BASF dzięki Wam odbywa się po raz czwarty – mówił w Namysłowie Cezary Urban – dyrektor działu Crop Protection BASF Polska Sp z o. o.

Do Namysłowa przyjechało 120 rolników, nie tylko z Opolszczyzny, ale także z Wielkopolski i Dolnego Śląska. Choć Namysłów leży na Opolszczyźnie – uważanej za jeden z najżyźniejszych regionów kraju – to jednak północna część tego regionu znacząco różni się od południowej. Miejscowi mówią, że granicę wyznacza autostrada A4. Leżące ponad nią – w kierunku północnym – gospodarstwa nie mają tak żyznych ziem i tak korzystnego rozkładu opadów, jak Ci rolnicy którzy gospodarują poniżej autostrady. Tutaj dominują lekkie gleby, często mozaikowate. Problemem jest także niedobór wody.

Jednak najczęstszym tematem rozmów podczas spotkania była pogoda. Zastanawiano się, czy kilkucentymetrowa warstwa śniegu ochroni oziminy przed mrozami, które niejednokrotnie przekraczały 20 kresek na minusie. Na szczęście w większości regionu pokrywa śnieżna pojawiła się przed spadkami temperatur. W przypadku rzepaków, dodatkowym atutem jest ich dobra kondycja przed zimą – jeśli były wysiane w optymalnym terminie. Rośliny wykształciły rozetę ok. 10-12 liści i – częściowo dzięki wrześniowej suszy – mają dość głęboki system korzeniowy. W przypadku zbóż (oprócz jęczmienia) ta sytuacja jest nieco gorsza – w tym rejonie także rolnicy zmagali się z pogodą i większości nie udało się wysiać ich w terminie. W efekcie łany są słabo rozkrzewione lub nie zaczęły się krzewić i zdążyły wykształcić 2–3 liście. Wszyscy zgodnie podkreślali, że teraz szykują się na szybką i mocną pierwszą dawkę azotu (najlepiej w formie azotanowej), aby pobudzić rośliny do krzewienia na wiosnę. Kolejnym ruchem ma być dokrzewienie chlorkiem chloromekwatu. Jak na razie panuje wśród rolników umiarkowany optymizm w kwestii przezimowania. Wszyscy podkreślali, że zima się jeszcze nie skończyła, aczkolwiek jak do tej pory sytuacja jest zdecydowanie lepsza, w porównaniu do tej sprzed roku.

Ograniczanie ryzyka wystąpienia znacznych strat na skutek złego przezimowania, wspomaganie procesów zwiększania odporności roślin na mróz, to jeden z tematów przewodnich tegorocznych konferencji zimowych w ramach Agro Akademii BASF, której partnerami są firmy: John Deere Polska, Limagrain, ADOB, a patronem medialnym jest „top agrar Polska”. Kolejne spotkania w ramach projektu Agro Akademia BASF odbędą się w: Niemczy (25.01), Legnicy (26.01.), Gniewie (30.01.), Bielsku Podlaskim (31.01.), Zamościu (1.02.).

Szczegółowy plan zimowych konferencji znajduje się na stronie www.akademiabasf.pl.1 z 4
Ago Akademia BASF w Namysłowie

Ago Akademia BASF w Namysłowie

2 z 4
Ago Akademia BASF w Namysłowie

Ago Akademia BASF w Namysłowie

3 z 4
Ago Akademia BASF w Namysłowie

Ago Akademia BASF w Namysłowie

4 z 4
Organizatorzy musieli dostawiać krzesła

Organizatorzy musieli dostawiać krzesła

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)