Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

W Sejmie o dotacji dla Krajowej Rady Izb Rolniczych

W Warszawie od środy 13 maja trwa 92. posiedzenie Sejmu w tej kadencji. Wczoraj posłowie rozpatrzyli Senackie poprawki do uchwalonej przez Sejm 24 kwietnia br. nowelizacji ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw. Dzisiaj mają te poprawki przegłosować.

Bartłomiej Czekała15 maja 2015, 08:26

Nowelizacja wspomnianej ustawy przedłuża na lata 2015-2020 dofinansowanie z budżetu państwa uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej. Chodzi tu m.in. o prace w Komitecie Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) i Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (COGECA). Organizacje te reprezentują interesy unijnych rolników i spółdzielców m.in. wobec Komisji Europejskiej.

Wśród polskich organizacji należących do COPA-COGECA są np.: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona oraz Solidarność Rolników Indywidualnych. Polskie organizacje rolnicze nie są w stanie pokrywać samodzielnie całości kosztów uczestnictwa w strukturach ponadnarodowych. Są one związane przede wszystkim z wysokimi składkami członkowskimi oraz kosztami obsługi prac w języku polskim. Nieopłacenie składki do UE oznaczałoby wykluczenie Polski z prac na forum ponadnarodowych organizacji rolniczych.

Zgodnie z nowelizacją, dofinansowanie z budżetu państwa w latach 2015-2020 ma być przekazywane, tak jak dotychczas, za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Dotacja celowa będzie udzielana na wniosek Krajowej Rady w drodze umowy między tym podmiotem a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dofinansowanie ma wynosić co najmniej 95 proc. kosztów. 7 maja br.

Senat zaproponował do ustawy poprawki, które zwiększają – w stosunku do brzmienia nowelizacji uchwalonej przez Sejm – liczbę organizacji rolniczych, których składki będę opłacane z budżetu państwa. Senat proponuje by z budżetu państwa opłacane były także składki społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym rolniczych spółdzielni produkcyjnych i pracodawców rolnych. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rekomenduje przyjęcie zaproponowanych przez Senat zmian. Sprawozdanie na posiedzeniu Sejmu przedstawił poseł Aleksander Sosna. Posłowie zagłosują nad uchwałą Senatu w piątkowym bloku głosowań.

oprac. bcz na podstawie sejm.gov.pl

Fot. Krzysztof Białoskórski (sejm.gov.pl)


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ