Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

We wtorek Rada ds. Rolnictwa zajmie się systemem KRUS

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich we wtorek zajmie się kwestią zabezpieczenia społecznego rolników i ich rodzin – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Szef Rady Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że będzie chciał poznać zamierzenia rządu w kwestii prac nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym.

Kamila Szałaj21 lutego 2021, 09:51
– Prezydent Andrzej Duda w czasie kampanii wyborczej, spotykając się z rolnikami i ich organizacjami, zadeklarował, że zgłosi projekt zmian legislacyjnych dotyczących funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego rolników, tak, żeby uniknąć ewentualnych nadużyć, a jednocześnie w szczególny sposób chronić gospodarstwa rolne - powiedział PAP Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez Kancelarię Prezydenta.

Rada zamierza też przyjrzeć się funkcjonowaniu systemu zabezpieczenia społecznego rolników pod kątem konieczności zaprzestania działalności rolniczej w przypadku przejścia na emeryturę, czyli w praktyce oddawania gospodarstwa.  

– Wydaje się to krzywdzące, że przedstawiciele innych grup, którzy zajmowali się na przykład rzemiosłem, mieli własne firmy, byli chociażby taksówkarzami, chcąc uzyskać prawo do świadczenia, nie muszą pozbywać się swego warsztatu pracy, ponieważ prawo do emerytury jest nabywane ze względu na długość okresu opłacania składek i odpowiedni wiek – czytamy w wypowiedzi Ardanowskiego dla PAP na stronie Kancelarii Prezydenta.

Ardanowski poinformował też, że podczas wtorkowego posiedzenia będzie chciał otrzymać od przedstawicieli resortu rolnictwa informacje dotyczące zmian w prawie, w myśl których rolnicy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą będą musieli płacić składki do ZUS, a nie – jak do tej pory – do KRUS.  

– Byłoby to złamaniem ustaleń, które od wielu dekad są w polskim rolnictwie – powiedział.

Jak wskazał, problemem, który pozostaje do rozwiązania w kwestii zabezpieczeń społecznych rolników, jest też wyeliminowanie z systemu KRUS osób, które są objęte rolniczym ubezpieczeniem z tytułu posiadania ziemi, mimo że faktycznie nie utrzymują się z jej uprawy. Ardanowski zaznaczył, że Rada ma informację, iż nad rozwiązaniem tych kwestii pracuje Ministerstwo Rolnictwa i dlatego we wtorek będzie chciała poznać założenia i zakres prac resortu. 

Kolejną kwestią, którą chcą poznać przedstawiciele prezydenckiej rady są założenia i zakres prac nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym


ksz, oprac. na podst. www.prezydent.pl

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ