Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

We Francji nastał kres przestępczości w rolnictwie. Rząd powołał specjalną jednostkę

Obrazek

Po tym, jak na francuskich gospodarstwach rolnych szerzył się wandalizm, włamania do budynków inwentarskich i kradzieże maszyn, rząd powołał specjalną jednostkę do walki z przestępczością w rolnictwie.

Dominika Mulak10 lutego 2022, 13:45
Jednostka specjalna Żandarmerii Narodowej do walki z przestępczością w rolnictwie „Demeter” została powołana już w 2019 roku. Jednak sąd administracyjny w Paryżu, uwzględniając skargę złożoną przez organizację obrony praw zwierząt L214, nakazał teraz zrewidowanie jej zakresu działań przez francuski rząd.

- Nie ma podstaw prawnych do zapobiegania i ścigania przez żandarmerię działań ideologicznych skierowanych przeciwko sektorowi rolnemu - stwierdzono w uzasadnieniu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) musi teraz dopilnować, aby odpowiednie działania jednostki specjalnej zostały wstrzymane w ciągu dwóch miesięcy.

„Demeter” skuteczna w walce z kradzieżami


Minister spraw wewnętrznych, Gérald Darmanin, i minister rolnictwa, Julien Denormandie, przyjęli do wiadomości orzeczenie i zapowiedzieli, że dokonają rewizji mandatu jednostki specjalnej. Jednocześnie ministrowie odnieśli się do dobrych wyników śledczych. Kradzieże pojazdów z gospodarstw rolnych spadły o 8%, a zniszczenia mienia o 7% w 2021 roku. Ponadto udało się zwalczyć międzynarodową sieć specjalizującą się w kradzieży rolniczych urządzeń nawigacyjnych.
 

Nie każdy pochwala powołanie jednostki


Od momentu powstania jednostki specjalnej „Demeter” była ona postrzegana przez liczne stowarzyszenia i organizacje przede wszystkim jako instrument do podejmowania działań przeciwko krytykom rolnictwa przemysłowego i Francuskiego Związku Rolników (FNSEA). Co więcej, jednostka specjalna miała nadużywać swojej władzy. 

Według organizacji ochrony środowiska Générations Futures, żandarmeria obserwowała spotkanie przygotowawcze do tygodniowej akcji przeciwko nadmiernemu stosowaniu środków ochrony roślin, po czym odwiedziła przewodniczącego stowarzyszenia odpowiedzialnego za protest i poddała go długiemu przesłuchaniu.

MSW przed sądem administracyjnym w Paryżu przyznało, że na początku mogło dojść do „nadgorliwości” ze strony jednostki specjalnej. Jednak zdaniem ministerstwa sytuacje zastraszania, na które powołują się oponenci, stanowią odosobnione przypadki.

Générations Futures wyraziła ubolewanie, że sąd ostatecznie nie postąpił zgodnie z oceną sprawozdawcy, który opowiadał się za rozwiązaniem „Demeter”. Zdaniem organizacji, demokracja nie powinna stwarzać żadnej presji i przymusu wobec organizacji zajmujących się ochroną środowiska, czy zdrowia zwierząt.

oprac. na podstawie AgE
fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)