StoryEditor

We trójkę na „Modernizację”

Trzech rolników złożyło wspólny wniosek na „Modernizację”. Wszyscy są ryczałtowcami. Kto z nich powinien zrezygnować ze zwolnienia VAT, jak realizować wspólny zakup i wspólne zakupy eksploatacyjne z punktu widzenia ustawy o VAT, na kogo mają być wystawiane faktury?
13.05.2016., 15:05h

ARiMR przyjęła założenie, że w ramach wspólnego użytkowania maszyn wybrana osoba będzie osobą wiodącą. Jest nią ten, który, zgodnie z zawartą umową, będzie wykorzystywał planowany do zakupu sprzęt w największym stopniu, także ten, kupowany w kilku egzemplarzach. Dlatego każda osoba otrzyma taką część pomocy, jaka przypada w wyliczenia stopnia wykorzystania maszyny w gospodarstwie – uważa Roman Włodarz, nasz podatkowy ekspert.

Należy podkreślić, że dla wspólnego użytkowania maszyn nie jest konieczne zakładanie np. spółki cywilnej. Problemy mogą się pojawić z rozliczeniem VAT – zarówno przy zakupie jaki przy późniejszej eksploatacji. Można wyróżnić następujące przypadki wspólnego użytkowania maszyn, z punktu widzenia VAT:

  • Wszyscy wspólnicy są i pozostaną po realizacji inwestycji rolnikami ryczałtowymi – faktura zakupu maszyn powinna być wystawiona na wszystkich (nie ma tutaj obowiązku podawania na fakturze VAT numerów NIP nabywców), a rozliczenie VAT należnego (zapłaconego) pomiędzy wspólnikami nastąpi zgodnie z umową. Jeśli w ramach zakupu znajdą się środki transportu podlegające rejestracji, wspólnicy muszą sami określi...
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 20:57