Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Więcej polowań, mniej dzików? PZŁ podaje dane

Obrazek

Polowań jest coraz więcej a dzików coraz mniej chwali się Polski Związek Łowiecki. Z danych łowczych wynika, że od 2017 roku pozyskano 1,2 mln sztuk dzików. Dzięki temu notujemy coraz mniej szkód łowieckich. 

wk7 września 2021, 12:12

Paweł Lisiak Łowczy Krajowy oraz Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego podczas konferencji prasowej podziękował myśliwym za ich pracę na rzecz zwalczania ASF oraz podkreślił, że zawsze będzie bronił dobrego imienia myśliwych.

- Ta walka nie byłaby możliwa bez współpracy z rolnikami, leśnikami, za co im też bardzo serdecznie dziękuję – powiedział Paweł Lisiak, który jednocześnie zadeklarował współpracę z każdym organem państwa w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń.

Więcej polowań

Z danych Polskiego Związku Łowieckiego wynika, że w okresie kwiecień-lipiec 2021 r. (obejmującym 1/3 sezonu łowieckiego 2021/22) udało się odstrzelić nieco ponad 50,5 tys. dzików. Rok temu w analogicznym okresie odstrzelono nieco ponad 48,9 tys. dzików. - Strategia walki z wirusem zawiera w sobie bardzo wiele narzędzi i rozwiązań. Jednym z głównych jest odstrzał sanitarny. Doskonale to widać porównując efekty rok do roku. W roku bieżącym ten odstrzał jest na poziomie wyższym niż rok temu. Odbywa się to wzmożonym wysiłkiem wielu myśliwych. Żeby tego dokonać myśliwi musieli ponad 1,4 mln razy wyjść na polowania. A jeżeli weźmiemy pod uwagę średnich czas polowania, czyli 4 godziny to daje to 5,6 mln przepracowanych godzin. Przeliczając to na najniższa godzinową stawkę płace jest to kwota niebagatelna, a należałoby do tego jeszcze doda koszty paliwa i sprzętu – tłumaczył na konferencji prasowej Marcin Kunikowski, ekspert PZŁ ds. ASF, który przypomniał, że myśliwi robią to społecznie.

Mniej szkód

 

Zdaniem Polskiego Związku Łowieckiego działania myśliwych przynoszą efekt, gdyż populacja dzików w kraju spada. A jednym ze wskaźników, który może o tym świadczyć jest poziom szkód łowieckich. Liczba spraw o rekompensaty za szkody w porównaniu do zeszłego sezonu łowieckiego spadła o 35%.  W okresie kwiecień-lipiec 2020, było ich prawie 24 tys., a w tym samym okresie roku bieżącego było ich niespełna 15,4 tys.

Polskie Związek Łowiecki twierdzi, że w sezonie łowieckim 2017/2021 pozyskano 1,2 mln sztuk dzików.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)