Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Wielkopolska Debata Rolniczo-Łowiecka

13.10.2017

Drukuj

Wielkopolska Debata Rolniczo-Łowiecka

Artykuł dostępny

Coraz więcej gospodarstw rolnych uznaje szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta jako ważny czynnik ograniczający swobodę podejmowania decyzji i wpływający na wielkość i opłacalność produkcji. Nierzadko można się spotkać z sytuacją konfliktową na linii rolnik-myśliwy. Do tego dochodzi jeszcze kwestia rozprzestrzenia się na terytorium naszego kraju wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń, co stanowi realne zagrożenie dla ekonomicznego bytu producentów trzody chlewnej. Dzik jest jednym z ważniejszych wektorów przenoszenia tej choroby. Z tego też powodu szybka i znacząca redukcja populacji dzików nabrała szczególnego znaczenia.

r e k l a m aMając to wszystko na uwadze, Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z Polskim Związkiem Łowieckim, w porozumieniu z Konwentem Starostów Województwa Wielkopolskiego zorganizowała cykl spotkań pod nazwą "Fora rolniczo-łowieckie". Od maja do czerwca br. odbyło się w sumie 29 spotkań, w których udział wzięło ok. 1.500 osób. Celem spotkań było zacieśnienie współpracy pomiędzy rolnikami a kołami łowieckimi oraz wypracowanie form współdziałania w zakresie ochrony przed szkodami łowieckimi, jak i ich szacowaniu. W trakcie forów sformułowano liczne wnioski, które chcemy omówić w trakcie Wielkopolskiej Debaty Rolniczo-Łowieckiej, która odbędzie się 16 października 2017r. o godz. 10:00 w sali Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, przy ul. Wojska Polskiego 71 b.

Debata skierowana jest przede wszystkim do osób zajmujących się na co dzień problematyką szacowania szkód łowieckich, jak również do tych, których szkody te dotykają w największym stopniu, czyli rolników. W gronie osób zainteresowanych pragniemy podjąć dyskusję nad aktualnie obowiązującymi procedurami szacowania oraz przepisami prawnymi regulującymi problematykę szkód łowieckich, jak również stanem łowiectwa w woj. wielkopolskim, ze szczególnym uwzględnieniem liczebności populacji zwierzyny łownej i konieczności jej redukcji.
Proponowana agenda spotkania

16 października 2017r. godz. 10:00, Sala Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu przy ul. Wojska Polskiego 71 b

1) Otwarcie spotkania – Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
 
2) Podsumowanie cyklu forów rolniczo-łowieckich – Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
 
3) Stan gospodarki łowieckiej na terenie województwa wielkopolskiego – Zbigniew Zieliński – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Poznaniu.
 
4) Populacja zwierząt chronionych w Wielkopolsce oraz problemy z tego wynikające – Jolanta Ratajczak – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu.
 
5) Liczebność zwierzyny łownej a wieloletnie łowieckie plany hodowlane – Tomasz Markiewicz – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
 
6) Rozprzestrzenianie się wirusa ASF a populacja dzika – Andrzej Żarnecki – Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
 
7) Zadania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w zakresie gospodarki łowieckiej – Marek Beer – Dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego.
 
8) Współpraca rolników, leśników i myśliwych w zakresie ochrony plantacji przed szkodami spowodowanymi przez zwierzynę łowną – dr hab. Robert Kamieniarz – Kierownik Zakładu Łowiectwa w Katedrze Łowiectwa i Ochrony Lasu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
 
9) Szacowanie szkód łowieckich – dr Michał Wójcik.
 
10) Polska mapa szkód łowieckich – dr Piotr Łuczak – Z-ca Redaktora Naczelnego Top Agrar Polska.
 
11) Dyskusja i podsumowanie Debaty – Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
 
12) Zakończenie i poczęstunek.

Plakat wydarzenia (PDF)Oprac. ag

Polecane dla Ciebie:

article icon

Ceny wołowiny: prawie bez zmian

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii