Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wieś zadłużona na 6 miliardów

Obrazek

Zadłużenie mieszkańców wsi w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosło o ponad 100%. Odpowiedzialni za to wcale nie są rolnicy. Jest inna grupa społeczna, która generuje dług… 

Michał KaliszanGrzegorz Ignaczewski25 października 2017, 12:37

Ponad 6 mld zł – taka kwota obciąża konta zadłużonych mieszkańców wsi. W bazie Krajowego Rejestru Długów znajduje się 412 tys. dłużników mieszkających na terenach wiejskich, którzy mają 973 tys. niezapłaconych w terminie zobowiązań. Nie należy jednak utożsamiać mieszkańców wsi z rolnikami. Wśród mieszkańców wsi jest wiele osób, które zaprzestały działalności rolniczej i podjęły zatrudnienie w innych działach gospodarki. Nie zmienili jednak miejsca zamieszkania. 

Kolejną grupą, która mieszka na wsi i nie trudni się rolnictwem, są ludzie, którzy kupili lub wybudowali domy na terenach podmiejskich, administracyjnie należących do wsi. Największe miasta w Polsce są otoczone wianuszkiem takich wiejsko-miejskich osiedli. Wydaje się, że to właśnie ta grupa, chociażby spłacając kredyty zaciągnięte na budowę domu, czy prowadząc typowo miejski model życia, w dużej mierze odpowiada za wzrost długów Polaków, którzy w swoim adresie mają zapisaną wieś.

Dług rośnie

A tempo tego wzrostu jest lawinowe. Jeszcze w 2015 r. wynosiło ono 2,95 mld zł, teraz jest to 6,14 mld zł. Z kolei liczba dłużników mieszkających na wsi zwiększyła się o 16% w omawianym okresie. Jednak mimo to, statystycznie rzecz biorąc mieszkańcy wsi są dużo mniej skłonni do zapożyczania się. Z ogółu dłużników wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, jedynie 18% to mieszkańcy wsi, choć wg danych demograficznych na wsi mieszka 40% Polaków. 

  • zadłużenie mieszkańców wsi to już 6,14 mld zł, na każdego mieszkającego poza miastami przypada statystycznie 400 zł długu. 
  • chociaż mieszkańcy wsi mają blisko 1 mln nieuregulowanych zobowiązań, są uważani za bardziej odpowiedzialnych i sumiennych dłużników.
  • od 2015 roku długi mieszkańców wsi wzrosły o ponad 3 mld zł, ale w istotnej części odpowiadają za to nie rolnicy, a nowi mieszkańcy terenów wiejskich. 

– Postrzegamy mieszkańców wsi jako solidnych płatników i ludzi, którzy bardzo sumiennie podchodzą do regulowania swoich zobowiązań. Oczywiście w naszych bazach jest bardzo dużo osób zadłużonych zameldowanych na terenach wiejskich, ale kontakt z nimi w sprawie zwrotu należności spotyka się z ich strony zazwyczaj z dużym zrozumieniem. Często chodzi o zapomniane zaległości, powstałe w wyniku nieopłacenia raty pożyczki czy jednego rachunku telefonicznego. Kiedy uświadamiamy im, że taki dług jest zapisany przy ich nazwisku, podchodzą do tego odpowiedzialnie i starają się uregulować zobowiązanie – mówi Katarzyna Gulbicka z firmy windykacyjnej Best S. A.

Portret dłużnika 

Dłużnikiem na wsi najczęściej jest mężczyzna (ok. 60%), a statystyczna kwota, jaką ma do oddania wynosi 17,2 tys. zł. W przypadku kobiet jest to znacznie mniej – 10,1 tys. zł. Średnio dłużnicy na wsi mają zaległe zobowiązania w wysokości 14,9 tys. złotych na osobę. Na każdego z nich przypada też statystycznie 2,36 niezapłaconych faktur, rachunków i rat kredytowych. Dla porównania mieszkańcy miast średnio zalegają z kwotą 15,9 tys. zł i mają 2,74 nieuregulowanych spraw. 

Wpływ na regulowanie długów przez mieszkańców wsi – znacznie większy niż na terenach miejskich – mają nieregularne dochody. W szczególności, gdy pod uwagę bierze się ludność utrzymującą się z rolnictwa.

– Rozmawiając o spłacie długów z rolnikami musimy pamiętać, że ich przychody rozkładają się nierównomiernie w ciągu roku. Są większe np. po żniwach i zbiorach, czyli zazwyczaj w drugiej połowie roku. Zimą i wiosną mogą być znacznie niższe, co więcej mogą dochodzić konieczne do prowadzenia gospodarstwa opłaty np. za nawozy – mówi Katarzyna Gulbicka. 

Jednocześnie rolnicy pozostają jedną z najbardziej wiarygodnych grup kredytobiorców. W opinii Komisji Nadzoru Finansowego, wciąż utrzymuje się dobra jakość kredytów dla rolników, przede wszystkim z uwagi na wysoki udział kredytów preferencyjnych, odznaczających się dobrą spłacalnością, w kredytach dla rolników ogółem. Udział ten wynosi 42,6%, zaś tylko 1,4% spośród nich to należności zagrożone (dane za: Informacja o sytuacji banków spółdzielczych i zrzeszających w I kwartale 2017 r.). W przypadku osób fizycznych i przedsiębiorstw wskaźnik kredytów zagrożonych jest kilkakrotnie wyższy – oscyluje na poziomie ok. 7%.  
oprac. gi, mk


ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zadłużenie rolników rośniePicture of the author
Autor Artykułu:Michał Kaliszan
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)