Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wiesz za co grozi utrata dopłat bezpośrednich?

Obrazek

Niektórzy rolnicy starym zwyczajem wypalają trawy i nieużytki. Jest to bardzo niebezpieczne, ale również grożą za to surowe kary! 

Dorota Kolasińska18 kwietnia 2021, 15:10

ARiMR wspólnie ze strażą pożarną i policją przypominają rolnikom, że za wypalanie traw i nieużytków rolnych grozi kara pieniężna z jednoczesnym zabraniem dopłat bezpośrednich. Niestety nadal wiele osób lekceważy zagrożenie jakie niesie ze sobą wypalanie trwa i twierdzi, że wypalanie traw jest korzystne dla gleby i całego ekosystemu. Dla przykładu podaje się pożar biebrzańskich torfowisk, z którym strażacy i lokalni mieszkańcy walczyli przez kilka dni w ubiegłym roku. Przyczyną jego wybuchu było właśnie wypalanie traw. 

Prawda jest taka, że po wypalaniu gleba jałowieje i musi minąć kilka lat, aby jej struktura się odbudowała. Przy okazji zniszczeniu ulega cały okoliczny ekosystem; giną zwierzęta, zarówno glebowe, jak i te które żyją wśród łąkowej roślinności albo takie, którym ogień odciął drogę ucieczki. Zniszczeniu ulega także próchnica.

Okazuje się, że za nielegalne wypalanie można trafić nawet do więzienia. Wypalanie traw jest zakazem wyszczególnionym w ustawach: o ochronie przyrody oraz o lasach. Z kolei Kodeks wykroczeń za ten czyn przewiduje naganę, areszt, lub grzywna nawet do 20 tys. zł. Gdy z kolei pożar zagrozi czyjemuś życiu i doprowadzi strat w mieniu, za kratki można trafić nawet na 10 lat. 

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest instytucją nakładającą kary za wypalanie. W przypadku, gdy rolnik zostanie złapany na takim postępowaniu ARiMR może obniżyć płatności o 1 do 5%

  Jednakże kara może sięgnąć nawet 1/4 wartości płatności, kiedy ma się świadomość czynu albo całkowicie zostać ich pozbawionych w danym roku, jeśli wypalanie traw jest powtarzalne.

   
  Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie ARMiR/ tygodnik-rolniczy.pl


  Picture of the author
  Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
  Pozostałe artykuły tego autora

  Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

  Ważne Tematy

  Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

  Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)