Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wietnamski rynek otwarty

Obrazek

Porozumienie o wolnym handlu (FTA - Free Trade Agreement) pomiędzy Unią Europejską a Wietnamem zawarte 2 grudnia 2015 roku w ciągu najbliższych 10 lata ma doprowadzić do liberalizacji 99% obustronnej wymiany handlowej pomiędzy tym państwem krajami członkowskimi UE.

Grzegorz Ignaczewski14 grudnia 2015, 11:00

Porozumienie obejmuje także wymianę handlowa towarami rolno – spożywczymi. Unia pokłada w porozumieniu spore nadzieje na zwiększenie eksportu na tamtejszy rynek. Szczególnie upatruje się szans dla zwiększenia produktów alkoholowych, w tym win, produktów mleczarskich, mięsa i owoców oraz warzyw. Jednocześnie dla unijnych sektorów wrażliwych – ryżu, cukru i skrobi wynegocjowano utrzymanie kontyngentów taryfowych na przywóz tych towarów na teren UE.

Dotychczasowa wymiana handlowa pomiędzy krajami UE a Wietnamem charakteryzowała się dużym ujemnym saldem – według danych za 2014 rok kraje UE wyeksportowały do Wietnamu towary rolno-spożywcze o wartości 817 mln euro, podczas gdy w tym samym czasie sprowadziliśmy z Wietnamu żywność wartą 1,9 mld euro. Podpisane porozumienie daje szansę na odwrócenie tego niekorzystnego bilansu.

Po Singapurze, Wietnam jest drugim krajem Azji Południowo-wschodniej, z którym UE podpisał porozumienie o wolnym handlu. Obecnie trwają także negocjacje podobnej umowy z Japonią, w planach są także Malezja i Filipiny.  gi
Źródło KEPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)