Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wirus H5N8 atakuje na wschodzie Polski!

Obrazek

W niedzielę wieczorem (18 grudnia) Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie piątego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Polski. Tym razem na Podkarpaciu.

19 grudnia 2016, 11:50

Ptasia grypa nie odpuszcza. Mimo podjętych przez inspekcję weterynaryjną działań, w niedzielę w okolicach Deszczna pojawiło się czwarte ognisko w obszarze zapowietrzonym, w stadzie ponad 36 tysięcy indyków.

Co gorsze, w tego samego dnia GLW poinformował o nowym ognisku w gminie Przemyśl (województwo podkarpackie). Gospodarstwo, w którym stwierdzono wystąpienie wirusa H5N8 liczyło 72 sztuki różnych gatunków ptaków, w tym kury i kury ozdobne, kaczki oraz perliczki.

Badania próbek w laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków w PIW-PIB w Puławach potwierdziły najgorsze obawy. Służby weterynaryjne wdrażają odpowiednie procedury zwalczania choroby.

Piąte ognisko w Polsce w tak krótkim czasie, w tak dużej odległości od poprzednich oznacza, że ryzyko zakażenia drobiu ze strony dzikiego ptactwa jest bardzo poważne. W związku z tym GLW apeluje o zachowanie szczególnych środków ostrożności nie tylko w zamkniętych fermach wielkotowarowych, ale również w przydomowych kurnikach, w stadach utrzymywanych na własne potrzeby. Kluczowymi elementami bioasekuracji są w tym przypadku:

  • pozostawienie drobiu w budynkach inwentarskich, ograniczenie a nawet rezygnacja z wybiegów;
  • upewnienie się, że pasza i budynki są zabezpieczone przed dzikim ptactwem;
  • rezygnacja z karmienia i pojenia zwierząt na zewnątrz budynków, w których są utrzymywane;
  • wykonywanie wszystkich zabiegów w kurniku w przeznaczonej do tego odzieży i obuwiu ochronnym;
  • stosowanie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków.

Podobnie jak Główny Lekarz Weterynarii, apelujemy do Państwa, aby zgłaszać wszelkie podejrzenia wystąpienia ptasiej grypy do odpowiednich osób i instytucji (lekarze weterynarii, władze gmin i miast). Pozwoli to na szybką reakcję służb, aby zwalczyć chorobę i zapobiec szybkiemu jej rozprzestrzenianiu, szczególnie, kiedy zaobserwują Państwo objawy takie jak:

  • padnięcia ptaków;
  • spadek w produkcji jaj;
  • spadek przyjęcia paszy lub wody;
  • drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.   al

Źródło: GLWWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)