Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Włoscy rolnicy wyszli na ulice. „To nie mleko, to nasza krew”

Obrazek

We Włoszech trwają protesty rolnicze. Powodów do niepokojów przybywa, a sytuacja z dnia na dzień się pogarsza. Hodowcy bydła wylewają mleko przed siedzibą władz, a setki traktorów blokują ulice [wideo]. 

Aneta Lewandowska22 lipca 2022, 12:22

Susza i koszty produkcji to tylko początek

Włoscy rolnicy stają w obliczu nieuchronnego kryzysu z powodu dramatycznej suszy, która zagraża jednej trzeciej produkcji rolnej w tym kraju. Wysychają już nie tylko drobne rzeki zbiorniki wodne, ale także te dostarczające wodę do najważniejszych regionów rolniczych. W pożarach znikają kolejne hektary pól i lasów.

Włoski minister rolnictwa Steafano Patuanelli poinformował w ubiegłym tygodniu parlament, że w najbliższych latach Włochy czeka utrata 40% zasobów wodnych.

Rolnicy szacują, że stracili około 3 miliardów euro w wyniku tegorocznego kryzysu i są poważnie narażeni na skutki rosnących cen paliwa i nawozów, których stawka wzrasta w wyniku wojny na Ukrainie.

Niepewność i wzrost kosztów produkcji popchnęły włoskich rolników do protestów – ale swój wkład mają też strajki farmerów holenderskich, którzy namawiają europejską branżę rolną do wyjścia na ulice.

„To nie mleko, to nasza krew”. Mleko popłynęło przed siedzibą władz

Według Science Direct, w 2002 roku Sycylia wydała dekret "Realizacja nadzwyczajnych planów kontroli brucelozy bydła, owiec i kóz, a cztery lata później włoski resort zdrowia opublikował plan nadzwyczajnych środków weterynaryjnych dotyczący zwalczania gruźlicy, brucelozy bydła i bawołów, brucelozy owiec i kóz oraz białaczki bydła, które zostały zaktualizowane w 2012 i 2015 roku.

W wyniku polityki walki z brucelozą ubito tysiące zwierząt hodowlanych, z których wiele okazało się być zdrowymi, ale przebywało w tych samych gospodarstwach i w związku z tym zostało poddanych ubojowi niezależnie od statusu zdrowotnego.

To poważnie odbiło się na zdolności rolników do utrzymania działalności gospodarczej, dlatego po dekadzie od wydania przepisu wyszli na ulice Neapolu.

Podczas protestu hodowcy bydła wylali ponad 300 litrów mleka przed siedzibą władz regionalnych ze słowami „to nie jest mleko, to nasza krew”.

  

Hodowcy szacują, że w ciągu ostatnich 10 lat w Regionie Campania, z tytułu walki z brucelozą prewencyjnie ubito około 100 tysięcy sztuk bydła, które później dzięki analizom pośmiertnym okazały się zdrowe. Protestujący apelowali o spotkanie z gubernatorem Campanii, Vincenzo De Luca i prosili o to, żeby ich plan szczepień i bioasekuracji zastąpił dotychczasową politykę uboju.

Do stolicy Campanii rolnicy wyruszyli z Giugliano, jadąc traktorami z transparentami „Nadszedł czas na dialog”. Hodowcom strajkującym pod siedzibą regionalnych władz towarzyszyli rolnicy w około 100 traktorach, jeżdżący dookoła miasta.  


Protestują przeciwko skorumpowanej władzy?

Włoski premier, Mario Draghi, poddał się w tym tygodniu do dymisji po tym, jak kolejne partie z koalicji rządzącej wycofały się z wotum zaufania dla jego rządu. Włochy stoją teraz w obliczu kolejnego kryzysu i chaosu politycznego.


Rolnicy zarzucają politykom korupcje i brak działań związany z kryzysem energetycznych. W sieci pojawiły się nagrania z czwartkowego protestu w regionie Calabria, w którym miało brać udział około 2 tys. farmerów i 700 ciągników rolniczych. Włosi już od kilku tygodni protestują pod hasłami taki jak „nie jesteśmy niewolnikami, jesteśmy rolnikami” i „nie jesteśmy w stanie wyżywić swoich dzieci”.


al na podst. TCS, MorningStar UK
fot. Twitter/RadioGenovaPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)