Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Wniosek o dopłaty tylko przez internet od 2018 roku!

08.11.2017

Drukuj

Wniosek o dopłaty tylko przez internet od 2018 roku!

Artykuł dostępny

Resort rolnictwa przygotował nowelizację ustawy o płatnościach w ramach wsparcia bezpośredniego i PROW. Projekt został opublikowany 7 listopada. Według ministerstwa zmiany ułatwią życie rolnikom, tak, by co roku nie musieli składać tego samego wniosku w formie papierowej. Szacuje się, że około 20% beneficjentów z roku na rok nie zmienia danych we wnioskach. W tym wypadku wystarczyłoby oświadczenie rolnika, że nie zmienił nic w swoim gospodarstwie. 
Każdy złożony wniosek miałby zostać przesłany drogą elektroniczną, a tylko wyjątkowo - w formie tradycyjnej. 
To samo ma dotyczyć beneficjentów PROW 2007-2013 oraz 2014-2020 - na działania rolno-środowiskowe i ONW, czyli elektroniczne wnioski dla tych, którzy wprowadzali zmiany w działalności i oświadczenia dla rolników, którzy od poprzedniego roku nic nie zmienili.
Składanie wniosków drogą internetową jest możliwe od 2011 roku, jednak większość rolników nie była nią zainteresowana. W niektórych państwach UE 100% beneficjentów korzysta z formy elektronicznej. 

r e k l a m aW marcu br. zapytaliśmy MRiRW o powyższe zmiany. Otrzymaliśmy odpowiedź, która brzmiała następująco: “Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokłada wszelkich starań, by zachęcić rolników do wnioskowania o przyznanie płatności za pomocą aplikacji e-Wniosek.
W tym celu od 2017 r. zostały uproszczone zasady logowania oraz nadawania kodu dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR. Zgodnie z nowymi zasadami, wnioskowanie o nadanie kodu dostępu będzie się odbywało jedynie drogą elektroniczną poprzez rejestrację na stronie internetowej ARiMR.
Ponadto, mając na uwadze wszelkie opinie dotychczasowych użytkowników aplikacji e-Wniosek oraz doświadczenia z poprzednich kampanii, ARiMR podjęła już działania mające na celu usprawnienie aplikacji e-Wniosek, tak by aplikacja była bardziej przejrzysta, przyjazna, intuicyjna i zachęcała rolników do składania wniosków przez Internet.


Resort zapewnia również, że jeżeli beneficjent nie jest w stanie złożyć wniosku o przyznanie płatności z wykorzystaniem internetu, Agencja zapewnia beneficjentowi:
  • albo niezbędną pomoc techniczną,
  • albo z góry ustalone formularze i odpowiednie materiały graficzne w formie papierowej. 
W tym przypadku Agencja przenosi informacje otrzymane od beneficjenta do geoprzestrzennego wniosku o przyznanie płatności.

Przy okazji wprowadzenia obowiązkowego wniosku w postaci elektronicznej, resort rolnictwa planuje także ułatwić życie samej ARiMR (a niekoniecznie rolnikom) również w inny sposób. Między innymi proponuje się zwolnic Agencję z obowiązku wystawienia decyzji do 1 marca. Teraz jeżeli Agencja nie wyrobiła się w tym terminie była zobowiązana powiadomić o tym rolnika na piśmie i podać planowaną datę załatwienia sprawy. Po nowelizacji takiego obowiązku już nie będzie i jedyny ogranicznik będą stanowiły przepisy unijne mówiące, że do 30 czerwca agencja płatnicza musi przelać na konta rolników przynajmniej 95% należnych dopłat.

al 

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Stabilnie, ale tanio

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii