Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wody Polskie: ponad 19,7 mln zł na działania poprawiające bilans wodny

Susza jest dziś wyzwaniem dla wszystkich, zwłaszcza dla producentów rolnych. Dlatego RZGW Wód Polskich w Poznaniu postanowił przeznaczyć ponad 19,7 mln złotych na działania poprawiające bilans wodny w zlewniach rolniczych na terenie administrowanym przez tę instytucję, w tym na budowę 6 jazów na rzece Rgilewce.

Dominika Mulak19 maja 2020, 21:41

Susza zaczyna coraz bardziej doskwierać rolnikom, a Wielkopolska jest jednym z tych województw, które w szczególności narażone jest na jej skutki. Dlatego to właśnie od tego miejsca Prezes Wód Polskich Przemysław Daca rozpoczął wizytację obiektów piętrzących wodę.

- Tak naprawdę my to robimy dla społeczności lokalnej, dla rolników, dla samorządowców, na współpracę z którymi tak bardzo liczymy – przekonywał Przemysła Daca wizytując jaz na rzece Rgilewce w miejscowości Grzegorzew, w powiecie kolskim. Budowę obiektu zakończono w 2018 roku. Konstrukcja żelbetowa z zamknięciami w postaci zasuw stalowych napędzanych mechanizmami wyciągowymi ręcznymi spiętrza wodę o 1,10 m, co pozwala zmagazynować 7632 m3 wody.

Ze względu na postępującą suszę i co za tym idzie problem niedoboru wody RZGW Wód Polskich w Poznaniu ogłasza kolejne przetargi na zadania w programie kształtowania zasobów wodnych, którego zadaniem jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolniczych. Ogółem na ten cel w Regionie Wodnym Warty przeznaczono 19,7 mln złotych.

Jak napisano na stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, aktywne działania na tym terenie przełożą się na znaczący wzrost ilości retencjonowanej wody. Dzięki pracom na rzecz retencji korytowej na terenach wiejskich w najbliższych dwóch latach uda się zmagazynować dodatkowo ponad 3,5 mln m3 wody, co będzie oddziaływało na około 3 tys. ha gruntów rolnych. Pracę obejmą budowę lub odbudowę obiektów hydrotechnicznych m.in. 39 jazów, zastawek i przepustów.


Będą kolejne inwestycje

RZGW Wody Polskie w Poznaniu ma w planach już kolejne inwestycje w zakresie retencji korytowej i jeziornej. W przeciągu dwóch lat oprócz zakończenia budowy 6 jazów na rzece Rgilewce, na terenie starostw konińskiego i słupeckiego będą odtworzone zasoby wodne na Strudze Biskupiej i na jeziorach przez które ona przepływa: Ostrowite Jarockie, Koziegłowskie.

- Dalej w kierunku zachodnim działania te obejmą Samicę Stęszewską w powiecie poznańskim, Strugę Kraszewicką i rzekę Prosnę na pograniczu województwa łódzkiego i wielkopolskiego, a w powiecie tureckim Strugę Spicimierską - wyjaśnia Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu. Koszt tej inwestycji to 7 mln złotych.

Źródło i fot.: www.poznan.wody.gov.plPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)