Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wynalazki rolników: rozwijarka zbudowana w warsztacie

Obrazek

Wiele maszyn można zbudować samodzielnie we własnym warsztacie. Oto pomysł naszego Czytelnika, który skonstruował rozwijacz do bel.

 

Dawid Konieczka5 lutego 2017, 06:00

Zanim nadejdzie wiosna warto każdą wolna chwilę spędzić w warsztacie, aby zmodernizować lub wykonać maszyny potrzebne w gospodarstwie. Jedną z maszyn, która powstała w garażu jednego z naszych czytelników jest rozwijarka do bel. Rama maszyny wykonana jest z ceownika 120 mm, a oś pochodzi od starego wózka widłowego.

Dzięki wąskiemu rozstawowi między kołami spadający z rozwijarki materiał nie trafia pod koła. Ramę poprzeczną wykonano z profilu 60x100x4 mm. Całość obudowana jest blachą o grubości 4 mm. Napęd pochodzi od WOM i przekazywany jest przez przekładnię od rozrzutnika obornika. Spowalnia ona obroty w stosunku 8:1. Łańcuch pochodzi z przenośnika pochyłego kombajnu Bizon.

Pomysłowy rolnik zamocował do niego listwy z ceownika o szerokości 5 mm i wysokości 3,8 mm. Bęben po którym toczy się łańcuch rolnik wykonał z rury o przekroju 125 mm i grubości ścianki 4 mm. Na wykonanie kompletnej maszyny wynalazca poświęcił 3 tygodnie oraz kwotę 1200 zł. Sporo części pochodziło z domowych zapasów lub ze złomowiska. 

Jeśli Ty także lubisz majsterkować i masz ciekawe maszyny lub ich modernizacje wykonane w Twoim warsztacie napisz do Nas. Swoje pomysły przesyłajcie na adres: wynalazki@topagrar.pl. Do opisu maszyny warto dołączyć kilka zdjęć dobrej jakości wykonanych przy dobrym oświetleniu. Za najciekawsze pomysły opublikowane na naszych łamach płacimy 150 zł.

dk1 z 3
Rozwijacz bel wykonany przez naszego czytelnika.

Rozwijacz bel wykonany przez naszego czytelnika.

2 z 3
Rozwijacz bel wykonany przez naszego czytelnika.

Rozwijacz bel wykonany przez naszego czytelnika.

3 z 3
Rozwijacz bel wykonany przez naszego czytelnika.

Rozwijacz bel wykonany przez naszego czytelnika.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)