Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Z powodu suszy dopłaty będą szybciej

Obrazek

Zobacz, jaką pomoc finansową przygotowała Komisja Europejska dla rolników z południa Europy, poszkodowanych przez suszę.

dr Piotr Łuczak24 lipca 2017, 08:32
Bruksela zamierza wesprzeć tych rolników z zachodniej Europy, którzy ucierpieli z powodu suszy. Farmerzy z Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Luksemburga dostaną szybciej dopłaty bezpośrednie oraz przyznane im zostaną preferencje w stosowaniu zazielenienia.

Wg decyzji Komisji Europejskiej, tamtejsi rolnicy dostaną zaliczki 70% płatności bezpośrednich i 85% pieniędzy z funduszy pomocowych już od 16 października. Normalnie, płatności obszarowe są – jak wiemy – wypłacane dopiero w grudniu. Wyjątkowo także można wykorzystywać plony z greeningu do celów paszowych, a obszary leżące odłogiem – do zamiany na łąki.

Choć z takiego rodzaju pomocy mogą korzystać cztery kraje, to jednak zdaniem Komisji – co ważne – może być ona wprowadzona także w innych krajach UE, pod warunkiem, że uzasadnią one swoje żądanie. To ważny sygnał dla naszego ministerstwa rolnictwa!

Dodajmy, że w większości państw zwłaszcza południowej Europy cierpi na dotkliwą suszę. Stowarzyszenie Hiszpańskich Rolników (UBA) przewiduje straty suszowe na poziomie 2 mld euro u swych członków; a Włoski Związek Rolny obawia się strat w wysokości ponad 1 mld euro.

Tymczasem w Polsce dziś poznamy kolejny raport IUNG w Puławach dotyczący Krajowego Bilansu Wodnego. Poprzedni raport z 14 lipca wykazał suszę m. in. na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego w uprawach rzepaku i rzepiku, warzyw gruntowych, zbóż jarych i buraków cukrowych. W pozostałych województwach w ostatnich tygodniach opadów deszczu nie brakowało.

Na podst. AgE opr. pł

Fot. Łuczak


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)