Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zagadkowe padnięcia klaczy w Janowie Podlaskim

Obrazek

Nadal w całej Polsce głośno jest o stadninie koni w Janowie Podlaskim. Najpierw dokonały się tam spektakularne zmiany kadrowe, teraz dochodzi tam do tajemniczych padnięć zwierząt. W ciągu ostatnich tygodni padły tam już trzy wartościowe klacze.

Bartłomiej Czekała3 kwietnia 2016, 08:05

W ubiegły piątek,  w związku ze śmiercią trzeciej klaczy (w tym drugiej należącej do tego samego właściciela), dyrekcja stadniny koni w Janowie Podlaskim wystąpiła do Prokuratury Okręgowej w Lublinie o pilne wszczęcie śledztwa.

Jak informuje resort rolnictwa, szczegółowe okoliczności zdarzeń i, jak wszystko wskazuje, taka sama w każdym przypadku, przyczyna zgonu rodzą uzasadnione podejrzenie, że padnięcie klaczy są efektem celowego działania osób trzecich. Sprawa jest o tyle ważna, że śmierć tych zwierząt powoduje olbrzymie straty dla Skarbu Państwa i uderza w prestiż cieszącej się na świecie wielką renomą stadniny.

Na wniosek prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych i Dyrekcji stadniny w Janowie Podlaskim  minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel skierował do Prokuratora Generalnego prośbę o objęcie tej sprawy osobistym nadzorem. "Zależy mi na drobiazgowym i rzetelnym przeprowadzeniu śledztwa oraz wykryciu  sprawców bądź sprawcy zgonów klaczy" – czytamy w oświadczeniu ministra Jurgiela.

Przypomnijmy, że trzy tygodnie temu szef resortu rolnictwa złożył do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządzających do niedawna stadninami w Janowie Podlaskim i Michałowie. Powodem dymisji poprzednich władz stadnin były wyniki kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzonej między 4 marca a 28 września 2015 roku.

Jak poinformował wówczas minister, kontrola CBA wykazała niegospodarność ówczesnych włądz stadniny oraz narażenie Skarbu Państwa na straty. Jednym ze sprawdzanych wątków – jak podało MRiRW – była współpraca pomiędzy stadninami w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce a jedną z firm, która organizowała Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim.oprac. bcz na podstawie MRiRW

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)