Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy - jest rozporządzenie!

Obrazek

Podczas dzisiejszej konwencji Prawa i Sprawiedliwości dotyczącej nowego programu dla polskiego rolnictwa prezes Jarosław Kaczyński poinformował o nowych założeniach, wśród których znalazła się zapowiedź zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Niedługo po zakończeniu tej konwencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował na Twitterze, że podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

Bartłomiej Czekała15 kwietnia 2023, 16:37

Zakaz przywozu produktów rolnych w sobotę, porozumienie z Ukrainą w poniedziałek?


Jest to informacja zaskakująca z dwóch powodów. Po pierwsze, jeszcze wczoraj minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że podpisanie z Ukrainą dokumentów w sprawie wstrzymania przez nią eksportu produktów rolnych do 30 czerwca br. zostało przesunięte na poniedziałek 17 kwietnia z uwagi na konieczność ustalenia jeszcze kilku szczegółów.  
Po drugie, informacja o podpisaniu rozporządzenia w sprawie zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy zostało mimo wszystko podpisane dziś. Nie wiemy tylko przed czy po konwencji, ale informacja pojawiła się tuż po jej zakończeniu.

Jakie produkty rolne nie wjadą do Polski na skutek zakazu?


Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 roku o zakazie przywozu z Ukrainy produktów rolnych zwiera informację, że ten zakaz obowiązuje od dziś do 30 czerwca br. W załączniku do rozporządzenia jest lista produktów, które w tym okresie nie mogą trafiać do Polski. Są na niej:

 • zboża,
 • cukier,
 • susz paszowy,
 • nasiona,
 • chmiel,
 • len i konopie,
 • owoce i warzywa,
 • produkty z przetworzonych owoców i warzyw,
 • wina,
 • wołowina i cielęcina,
 • mleko i przetwory mleczne,
 • wieprzowina,
 • baranina i kozina,
 • jaja,
 • mięso drobiowe,
 • alkohol etylowy pochodzenia rolniczego,
 • produkty pszczele,
 • pozostałe produkty,
Po względem prawnym rozporządzenie weszło w życie. Zobaczymy jak będzie egzekwowane w praktyce. Zobacz listę pozostałych zobowiązań PiS z dzisiejszej konwencji dotyczącej pomocy dla polskich rolników.

Michał Kołodziejczak: „Chłopi, nie wierzcie w te brednie”

W Hrubieszowie na granicy polsko-ukraińskiej trwa protest rolników z AgroUnii, którzy chcieli zablokować tory, którymi do Polski wjeżdżają produkty rolne z Ukrainy. Policja odgrodziła protestujących od przejazdu kolejowego i nie pozwala go blokować. Rolnicy chcą tam protestować 7 dni.

Po zakończeniu konwencji PiS lider AgroUnii Michał Kołodziejczak skomentował zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i Roberta Telusa o nowych formach pomocy dla rolników.

- PiS zepsuł polskie rolnictwo, a teraz chce udawać, że będzie naprawiał i bronił. Po konwencji PiS widać, że rząd traktuje rolnika, jak sierotę, której wszystkim jest żal, którą trzeba się opiekować. A my polscy rolnicy jesteśmy silni swoją siłą. Nami nie trzeba się opiekować, nam tylko nie trzeba przeszkadzać i podkładać nogi. Oni nie chcą naprawiać, nie chcą likwidować przyczyny, chcą dopłacać czyli dają tylko plaster na krwawiącą ranę. Dopłaty do zboża, dopłaty do nawozów, dopłaty do paliwa. One nie zmienią sytuacji. My żądamy przywrócenia cła na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy. - napisał lider AgroUnii.

Protest w Hrubieszowie trwa już 4 dzień. Rolnicy stacjonują dzień i noc przy torach, przez które codziennie do Polski wjeżdża ziarno z Ukrainy. Nie zamierzają schodzić. Zamierzają zaostrzyć protest.


Rozporządzenie o zakazie importu z Ukrainy weszło w życie

W sobotę wieczorem minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował na Twitterze, że rozporządzenie dotyczące zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszło w życie.
Fot. AgroUnia


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)