Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zakaz stosowania pestycydów na obszarach proekologicznych?

Obrazek

Unijni urzędnicy przymierzają się do wprowadzenia zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach proekologicznych od roku 2018. Czy to oznaczać także będzie koniec boomu dla wszystkich roślin białkowych?

dr Maria Walerowska22 czerwca 2017, 22:47

Parlament Europejski zdecydował 21.06.2017 r. nie wetować planów Komisji Europejskiej w zakresie zakazu stosowania środków ochrony roślin na niektórych obszarach proekologicznych. Jest zatem prawdopodobne, że zakaz ten może wejść w życie od roku 2018. Rezolucja sprzeciwiająca się planom Komisji została odrzucona większością głosów – 363 posłów głosowało przeciw rezolucji, 267 za rezolucją (43 było nieobecnych).

Dlaczego zaproponowano weto?

Członkowie Komisji Rolnictwa zaniepokojeni konsekwencjami wstępnego projektu aktu delegowanego, zaproponowała 30 maja 2017 r. weto dla tego projektu. W praktyce oznaczałby on zakaz stosowania środków ochrony roślin na obszarach proekologicznych. Jest to niepokojące ponieważ rośliny strączkowe są uprawiane na coraz większym areale z przeznaczeniem na zabezpieczenie źródła białka paszowego w Europie, która aktualnie jest uzależniona  od importu białka.

Skrytykowano także plany Komisji wprowadzenie 14 różnych zasad w jednym projekcie aktu wykonawczego dotyczącego obszarów proekologicznych. W następstwie decyzji parlamentu projekt aktu delegowanego dotyczącego zakazu stosowania środków ochrony roślin na niektórych obszarach proekologicznych może wejść w życie. Jest to o tyle niepokojące, że może to także oznaczać punkt zwrotny dla boomu jaki jest aktualnie dla konwencjonalnych roślin strączkowych.

 

 

Źródło: topagrar.comPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)