StoryEditor

Zakaz stosowania pestycydów. Szwajcarzy zagłosowali

Wczoraj w Szwajcarii odbyło się głosowanie dotyczące zakazu stosowania syntetycznych pestycydów. Szwajcarzy dużą przewagą głosów odrzucili tę propozycję. 
14.06.2021., 09:06h
13 czerwca w Szwajcarii odbyło się referendum w sprawie zakazu stosowania syntetycznych pestycydów i przyznania dopłat tylko tym rolnikom, którzy ich nie używają. Autorzy tych dwóch inicjatyw argumentowali wycofanie środków ochrony roślin tym, że są one szkodliwe dla zdrowia i zmniejszają bioróżnorodność. Szwajcarzy (ponad 60 proc. głosujących) odrzucili jednak ten zakaz i nie zgodzili się na finansowe faworyzowanie rolników produkujących żywność "bez chemii". 

Do głosowania na "nie" namawiały m.in. duże organizacje rolnicze, w tym Szwajcarski Związek Rolników i Stowarzyszenie Szwajcarskich Producentów Warzyw. Wyjaśniały rodakom, że bez pestycydów plony spadłyby o ok. 40 proc. 

- W imieniu rodzin rolniczych i całego sektora spożywczego dziękujemy obywatelom Szwajcarii za zaufanie. Wynik ten pokazuje, że ludność słusznie wierzy, że już podjęte środki, w szczególności nowe prawodawstwo dotyczące pestycydów, i tak doprowadzą do poprawy praktyki rolniczej - zaznaczył wczoraj Szwajcarski Związek Rolników.

Z wyniku głosowania zadowolone są też firmy agrochemiczne, zwłaszcza Syngenta, która ma siedzibę właśnie w Szwajcarii. Swojej radości nie ukrywa też inny branżowy gigant - Bayer. 

- To wyraźny głos za produktywnym i oszczędnym rolnictwem – zauważył wczoraj Bayer.

Referendum skomentował także prezydent Szwajcarii Guy Parmelin. W jego ocenie wybór Szwajcarów gwarantuje przyszłość krajowego rolnictwa i zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe.

- To „nie” daje światu rolniczemu możliwość kontynuowania reform przejściowych w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji - zaznaczył prezydent Parmelin.

Z kolei jak podaje Reuters, Antoinette Gilson, jedna z autorek inicjatywy dotyczącej sztucznych pestycydów, powiedziała, że ​​wyniki nie oznaczają, że Szwajcarzy nie przejmują się środowiskiem, ale bardziej martwią się bieżącymi problemami.

- Ludzie mają trudności z myśleniem o problemach w przyszłości i nie widzą powagi tych problemów. Kiedy przeżywają trudny okres podczas pandemii COVID-19, bardziej myślą o pilnych problemach - powiedziała.

Gdyby większość Szwajcarów opowiedziała się za zakazem, kraj ten stałby się pierwszym państwem w Europie, w którym pestycydy stworzone w laboratorium nie byłyby stosowane.
Na świecie tylko Bhutan (państwo w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach) wprowadził całkowity zakaz stosowania sztucznych środków ochrony roślin.

Kamila Szalaj, oprac. na podst. Reuters, Twitter, NewsWeather, Szwajcarski Związek Rolników

Fot. Szwajcarski Związek Rolników - Tak przeciwko zakazowi protestowali szwajcarscy rolnicy. Na polach w całym kraju ustawiali banery nawołujące do głosowania na "nie" zarówno w kwestii stosowania syntetycznych pestycydów, jak i dopłat tylko dla rolników pryskających naturalnymi środkami. 
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 22:15