Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zakaz stosowania pestycydów. Szwajcarzy zagłosowali

Wczoraj w Szwajcarii odbyło się głosowanie dotyczące zakazu stosowania syntetycznych pestycydów. Szwajcarzy dużą przewagą głosów odrzucili tę propozycję. 

Kamila Szałaj14 czerwca 2021, 09:39
13 czerwca w Szwajcarii odbyło się referendum w sprawie zakazu stosowania syntetycznych pestycydów i przyznania dopłat tylko tym rolnikom, którzy ich nie używają. Autorzy tych dwóch inicjatyw argumentowali wycofanie środków ochrony roślin tym, że są one szkodliwe dla zdrowia i zmniejszają bioróżnorodność. Szwajcarzy (ponad 60 proc. głosujących) odrzucili jednak ten zakaz i nie zgodzili się na finansowe faworyzowanie rolników produkujących żywność "bez chemii". 

Do głosowania na "nie" namawiały m.in. duże organizacje rolnicze, w tym Szwajcarski Związek Rolników i Stowarzyszenie Szwajcarskich Producentów Warzyw. Wyjaśniały rodakom, że bez pestycydów plony spadłyby o ok. 40 proc. 

- W imieniu rodzin rolniczych i całego sektora spożywczego dziękujemy obywatelom Szwajcarii za zaufanie. Wynik ten pokazuje, że ludność słusznie wierzy, że już podjęte środki, w szczególności nowe prawodawstwo dotyczące pestycydów, i tak doprowadzą do poprawy praktyki rolniczej - zaznaczył wczoraj Szwajcarski Związek Rolników.

Z wyniku głosowania zadowolone są też firmy agrochemiczne, zwłaszcza Syngenta, która ma siedzibę właśnie w Szwajcarii. Swojej radości nie ukrywa też inny branżowy gigant - Bayer. 

- To wyraźny głos za produktywnym i oszczędnym rolnictwem – zauważył wczoraj Bayer.

Referendum skomentował także prezydent Szwajcarii Guy Parmelin. W jego ocenie wybór Szwajcarów gwarantuje przyszłość krajowego rolnictwa i zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe.

- To „nie” daje światu rolniczemu możliwość kontynuowania reform przejściowych w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji - zaznaczył prezydent Parmelin.

Z kolei jak podaje Reuters, Antoinette Gilson, jedna z autorek inicjatywy dotyczącej sztucznych pestycydów, powiedziała, że ​​wyniki nie oznaczają, że Szwajcarzy nie przejmują się środowiskiem, ale bardziej martwią się bieżącymi problemami.

- Ludzie mają trudności z myśleniem o problemach w przyszłości i nie widzą powagi tych problemów. Kiedy przeżywają trudny okres podczas pandemii COVID-19, bardziej myślą o pilnych problemach - powiedziała.

Gdyby większość Szwajcarów opowiedziała się za zakazem, kraj ten stałby się pierwszym państwem w Europie, w którym pestycydy stworzone w laboratorium nie byłyby stosowane.
Na świecie tylko Bhutan (państwo w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach) wprowadził całkowity zakaz stosowania sztucznych środków ochrony roślin.

Kamila Szalaj, oprac. na podst. Reuters, Twitter, NewsWeather, Szwajcarski Związek Rolników

Fot. Szwajcarski Związek Rolników - Tak przeciwko zakazowi protestowali szwajcarscy rolnicy. Na polach w całym kraju ustawiali banery nawołujące do głosowania na "nie" zarówno w kwestii stosowania syntetycznych pestycydów, jak i dopłat tylko dla rolników pryskających naturalnymi środkami. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)