Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zamieszania wokół Janowa ciąg dalszy

Obrazek

Agencja Nieruchomości Rolnych zapewnia, że aukcja w Janowie Podlaskim była sukcesem, a konie uzyskiwały dobre ceny. Platforma Obywatelska pyta dlaczego w takim razie dymisję złożył, odpowiedzialny za organizację Pride of Poland, wiceprezes ANR Karol Tylenda. Politycy PO mówią o klapie finansowej oraz wizerunkowej oraz żądają, aby całej sprawy przyjrzała się prokuratura.

19 sierpnia 2016, 09:07
Oficjalnie nic się nie stało

–Aukcja wbrew ocenie udała się bardzo dobrze, średnia cena za konie, była wyższa niż w poprzednim roku i nie można mówić o klęsce. Natomiast jeżeli chodzi o organizację, do której został powołany pan Karol Tylenda, wypadła wręcz wzorcowo. Targi Poznańskie organizator oprawy również stanęły na wysokości zadania – powiedział prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki.

ANR chwali się, że do licytacji Pride of Poland przystąpiło 44 kupców, a samą aukcję obserwowało około 450 gości. Najwięcej kupujących pochodziło tradycyjnie z krajów arabskich: Kataru, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. Ze sprzedaży koni z państwowych stadnin uzyskano łącznie ponad 1,7 mln euro. W tym roku cały zysk z tych aukcji pozostanie w państwowych stadninach. W poprzednich aukcjach prowizję w wysokości 12 proc. od sprzedaży każdego konia  pobierał organizator. Największy sukces to sprzedaż klaczy Sefory za 300 tys. euro, którą wylicytował nabywca z Kataru.

Najwięcej kontrowersji wywołała sprawa licytacji klaczy Emira. Początkowo została wylicytowana za 550 tys. euro, ale ponieważ nikt się po konia nie zgłosił licytację powtórzono. Ostatecznie Emira została sprzedana za 225 tys. euro. 

Będzie audyt

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezes ANR Waldemar Humięcki powiedział, że analizowane są wszystkie niedociągnięcia, tak, aby w przyszłym roku aukcja wypadła perfekcyjnie. A w sprawie podwójnej licytacji Emiry zostanie zlecony audyt.

– Też dostrzegliśmy, że współpraca pomiędzy ringmasterami i głównym prowadzącym aukcję nie wyglądała najlepiej i dochodziło do nieporozumień. Wszystkie błędy zostały wyeliminowane już w drugim dniu.  Aukcja została wtedy przeprowadzona perfekcyjnie, a konie uzyskiwały odpowiednie już ceny – powiedział prezes Humięcki.

Opozycja złoży wniosek do prokuratury

Opozycja na Agencji Nieruchomości Rolnych nie zostawia suchej nitki. – Aukcja była absolutną klapą finansową i wizerunkową. Wzbudziła bardzo duże podejrzenia wśród hodowców na świecie. Jeżeli tą aukcję przedstawia się jako sukces, to dlaczego ten sukces nagradza się dymisją. To wiceprezes ANR podał się do dymisji, dymisja została przyjęta. Czy teraz to są nowe standardy i za sukcesy nagradza się dymisją? – pytała na konferencji prasowej w Sejmie posłanka Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela.

Jej zdaniem odpowiedzialność za niepowodzenie aukcji powinien wziąć na siebie nie wiceprezes, ale sam prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. – Czy prezes ANR ma jakiś specjalny immunitet przyjaźni, kolesiostwa dany mu przez ministra rolnictwa, który chroni go przed braniem odpowiedzialności za to co się stało? – dopytywała Dorota Niedziela.

Politycy PO zapowiadają, że na podstawie art. 296 kodeksu karnego złożą do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i narażenia na straty Skarb Państwa.

Dorota Niedziela przyznała, że wiceprezes ANR Karol Tylenda podając się do dymisji zachował się honorowo.    wk

Fot. SierszeńskaWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)